Egy új szabályozás szigoríthatja a nyelvhasználat felügyeletét, és emelheti a megszegéséért kiszabható bírságok összegét Szlovákiában.
“Peter Ziga, a szlovák parlament elnöke világosan megerősítette, hogy egy esetleges új nyelvjogi törvény semmilyen módon nem fogja korlátozni az országban élő nemzeti kisebbségek anyanyelvhasználatát”
– jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Pozsonyban.
Október közepén derült ki, hogy a Robert Fico miniszterelnök pártjával koalícióban kormányzó, korábban a magyarellenességéről ismert SNS kulturális minisztere, Martina Simkovicova ötlete alapján a tárca szigorítaná a nyelvhasználat felügyeletét, emelné a megszegéséért kiszabható bírságok összegét, valamint az eddigi gyakorlattól eltérően a törvényt a közigazgatási szerveken felül a magánszemélyekre is alkalmazná.
A Napunk, amely megszerezte a törvényjavaslatot, múlt héten azt írta, hogy az új rendelkezés egyebek mellett megtiltaná a magyar és más nyelvek használatát a postákon és a tömegközlekedésben, de az emléktábláknál és a feliratoknál is szigorítanának: mindenhol az első helyen kellene szerepelnie a szlovák szövegnek, a köztéri feliratok és reklámok esetében pedig még a nagyobb betűket is megkövetelnék.
Ennek ellenére Szijjártó kifejezetten bizakodó a hétfői tárgyalása után:
“Ugyanis ha a szlovák parlament elnöke azt mondja, hogy nem fognak olyan törvényt elfogadni, amely korlátozná vagy rosszabb helyzetbe hozná a nemzeti közösség nyelvhasználati jogait, akkor szerintem jó reményünk van arra, hogy nem állhat elő olyan helyzet, amikor közbe kell lépni”
– részletezte a külügyminiszter, aki kiemelte, hogy az elnök hétfői szavai garanciát jelentenek a számára. Azt is elárulta, hogy folyamatosan kapcsolatban lesznek a szlovákokkal az esetleges törvényalkotási folyamat során. A következő találkozója csütörtökön lesz, ekkor Juraj Blanár szlovák külügyminisztert fogadja Budapesten.
Ugyanakkor azt is elmondta, hogy egy olyan törvényről van szó, amelynek részletei egyelőre nem ismertek, mivel a szövege még előkészítés alatt áll: “a tárcaközi egyeztetés csak a véglegesítés után fog megindulni, utána a kormány, majd végül a parlament jóváhagyására lesz szükség, ekképpen bőven lesz elég idő az esetleges aggályok megvitatására” – hangsúlyozta.