A katonák egy nagyobb ENSZ békefenntartó alakulat kötelékében szolgálnak.
A kirobbant harcok ellenére továbbra is magyar katonák teljesítenek szolgálatot a libanoni-izraeli határon – tudtuk meg a Honvédelmi Minisztériumtól, miután kérdéseket küldtünk a tárcának a békefenntartó műveletben résztvevő magyar katonákkal kapcsolatban.
„2021. január 18-tól katonáink az ír zászlóalj égisze alatt tevékenykedő lengyel század egy szakaszában teljesítenek szolgálatot” – írta a minisztérium. A katonák féléves turnusokat töltenek kint Libanonban, legalábbis erre utal a HM honlapján februárban megjelent egyik írás.
„A szakasz feladatai közé tartozik a tábor őrzés-védelme, valamint a járőrözés helyi erőkkel, az ENSZ jelenlét fenntartása, erősítése. A magyar katonák olyan táborokban vannak, melyekben vannak óvóhelyek, így amikor a háborús helyzet megkívánja, a szakasz tagjai az óvóhelyekben töltik el azt az időszakot, mikor a közelükben olyan esemény zajlik, ami a katonák testi épségét veszélyeztetné” – írta a tárca.
Azt ugyan nem árulták el, hogy hány katonáról is van szó, de a misszió hivatalos honlapja szerint jelenleg 15 magyar katona teljesít szolgálatot Libanonban.
A gázai háború kitörésekor a Hezbollah is lőni kezdte Izraelt, amire válaszként időről időre az izraeliek is intéztek légitámadásokat a Hezbollah állásai ellen. Tavaly ősszel az ír zászlóalj katonáinak is óvóhelyekre kellett húzódniuk egy erősebb támadás miatt, akkor az ír sajtó azt is megírta, hogy ez a magyar katonákra is vonatkozott. Ezt az értesülést néhány nap hallgatást követően a honvédelmi tárca cáfolta, kijelentvén, hogy „a magyar katonákat nem érte közvetlen támadás”. Akkor még a HM azt is hozzátette, hogy amennyiben szükséges, haladéktalanul intézkednek a hazahozatalukról.
Ezúttal viszont nem reagáltak arra a kérdésünkre, hogy tervezik-e hazahozni a katonákat. Ez azért is fontos kérdés, mert az ír-lengyel zászlóalj központi tábora olyan területen fekszik, ahol az elmúlt napokban harcok dúltak a Hezbollah és az izraeli haderő csapatai között.
Hozzá kell ehhez azonban tenni, hogy a BBC korábban, még szeptember végén arról számolt be, hogy az ír kormány sem tervezi a csapatai kivonását és a magyarokhoz hasonlóan az írek is a mai napig ott állomásoznak a határon, miközben a békefenntartó szerepüket a Hezbollah és az IDF között kitört nyílt harcok következtében nem tudják már ellátni, szerepük a puszta megfigyelésre korlátozódott.
(Képünkön a Libanonba induló magyar békefenntartók)