A szakemberek szerint hiába könnyítettek az örökbefogadási szabályokon, ez sem hozott áttörést.
Az utóbbi három hónap adatai alapján országosan 280-300 elhagyott újszülött rekedt kórházban, míg tavaly 50-100 csecsemő várt hónapokig nevelőszülőkre. A Gyermekjogi Civil Koalíció már 2023-ban figyelmeztette az Orbán-kormányt arra, hogy a három év alatti, kényszerűen az egészségügyi rendszerben elhelyezett gyermekek sorsa tarthatatlan, illetve kérte, hogy vizsgálják ki, tekintsék át a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátórendszer hiányosságait, különös tekintettel a csecsemők elhelyezési nehézségeire, örökbefogadásukra, a nevelőszülők helyzetére.
Mint a Népszava írja, az ilyen esetekben érvényes örökbefogadási szabályt megkönnyítették, vagyis jelenleg az örökbe adáshoz nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően az egészségügyi intézményben hagyja, illetve a zárójelentés kézhezvételétől számított hat héten belül ő vagy a gyermek más hozzátartozója nem jelentkezik a csecsemőért. Akkor is ez a helyzet, ha írásban vagy jegyzőkönyvbe foglalva nem tesz külön nyilatkozatot az egészségügyi intézmény felé, hogy a gyermeket onnan szándékában áll elvinni, de a változtatás nem oldotta meg a helyzetet, a szakember szerint már az sem jó, hogy a sorsuk alakulását eldöntő hat hetet a kórházban kell kivárniuk a babáknak.
Katonáné Pehr Erika szerint meg kell teremteni annak a személyi és tárgyi feltételeit, hogy a kórházban hagyott újszülötteket mindaddig speciális nevelőszülőknél lehessen elhelyezni, amíg nem kerülnek a nevelésükre alkalmas családtaghoz, illetve örökbefogadó szüleikhez. Hozzátette: egy egészséges csecsemő ellátása, gondozása pár hét után már nem az egészségügy feladata, azonban a kórházban hagyott csecsemőket érintő akut problémát önmagában az örökbefogadhatóság lehetőségének megteremtése nem tudja megoldani, a gyermekvédelmi rendszert fejleszteni kell.
A szakember kitért arra is, hogy a kórházban maradt gyermekek jövőjének alakulásából a gyermekvédelmi rendszer teljesen kihagyja a szülőket, a családot. „Sok esetben segítséggel az anya magához venné a gyerekét. A család tájékoztatása, megsegítése viszont jelenleg egyenlő a semmivel, ami ugyanúgy emberjogi kérdéseket vet fel, mint a csecsemők hónapokig kórházban tartása” – nyilatkozta, és hozzátette: ehhez a problémakörhöz tartozik a szexuális felvilágosítás hiánya, a fogamzásgátláshoz való hozzáférés nehézsége, a nem létező bérlakásprogram és a szegénység is.