Igazságügyi miniszterként Varga Judit ellenjegyezte Novák Katalin kegyelemi döntését, ezért különösen érdekes, hogy volt férje, Magyar Péter mit gondol az ügyről.
„Kedves Fruzsina, minden tisztelettel kérlek, hogy ne keverjük ide a 2006-os ügyet, már csak az akkori áldozatok emléke miatt se. A mostani eset végtelenül egyszerű, született egy rossz döntés, valószínűleg többen is hibáztak. Ilyenkor nem titkolózni kell és terelni, hanem magyarázatot adni, elnézést kérni és ha lehet, valahogy jóvá tenni” – írta Magyar Péter jogász, Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter volt férje Skrabski Fruzsina Facebook-bejegyzése alá.
A posztban Skrabski – aki Novák Katalin 16 fős tanácsadó testületének egyik tagja – megvédte a köztársasági elnököt, akit az elmúlt napokban amiatt ért sok kritika, mert kegyelmet adott a bicskei gyerekotthon igazgatóhelyettesének, K. Endrének, akit azért ítéltek 3 év 4 hónapos börtönbüntetésre, mert tisztában volt azzal, hogy az igazgató több gyereket is molesztált az intézményben, az egyik érintett nevében hamis vallomást írt arról, hogy csak kitalálta a történteket, majd arra akarta kényszeríteni, hogy ezt írja alá, vagyis, vonja vissza korábbi terhelő vallomását.
Bejegyzésében Skrabski azt írta: „Az tény, hogy a 2006 utáni ellenállásban résztvevők kegyelmei nem tetszettek a titkosszolgálat-rendőrség-ügyészség-bíróság maffiának. Minden módon próbáltak engem is leállítani (fenyegetéssel, hamis információkkal, lejáratással) és próbálták Novák Katalint is rávenni, hogy ne adjon kegyelmet (hamis információkkal, javaslatokkal).”
„Szóval el tudom képzelni, hogy titkosszolgálati akció volt az is” – fogalmazott, utalva K. Endre ügyére.
Magyar Péter Facebook-kommentje azért érdekes, mert annak a Varga Juditnak a korábbi férjeként írta azt, hogy „többen is hibáztak”, akinek az igazságügyi minisztersége idején Novák Katalin kegyelmet adott K. Endrének.
Varga Judit a döntést ellenjegyezte, pedig a mindenkori igazságügyi miniszternek a magyar jogrendben van arra lehetősége, hogy felülbírálja, ha a köztársasági elnök valakinek kegyelmet ad. Erről alábbi cikkünkben írtunk részletesen:
„Ha nincs ellenjegyzés, nincs kegyelem" - megmutatjuk, milyen szerepe volt Varga Juditnak Novák Katalin pedofilügyes döntésében
A mindenkori igazságügyi miniszternek a magyar jogrendben van arra lehetősége, hogy felülbírálja, ha a köztársasági elnök valakinek kegyelmet ad. Elmagyarázzuk, hogyan működnek a kegyelmek, a döntés idején az igazságügyi miniszternek, Varga Juditnak pedig hol lett volna lehetősége arra, hogy megakadályozza azt, hogy Novák Katalin a pápa látogatására hivatkozva kegyelmet adjon egy pedofilügyben elítélt férfinak.
Novák Katalin tavaly április 27-én, a pápalátogatás ürügyén adott kegyelmet K. Endrének. Az elnöki kegyelem ténye nem derült volna ki, ha olvasónk nem jelzi, hogy az megtalálható a Kúria tavaly szeptemberben hozott végzésében, amelyet idén januárban a BH.2024.3. szám alatt a Bírósági Határozatok Gyűjteményében is közzétettek.
Novák Katalin az ATV-nek kedden megszólalt a kegyelmi döntésről, és gyakorlatilag megismételte azt, amit a hivatala kommunikált a botrány kirobbanásakor. Szerinte politikai kampány zajlik az ügyben. „Az én elnökségem alatt nem volt és nem is lesz kegyelem a pedofiloknak, ez így volt ebben az esetben is” – közölte. Az ATV úgy fogalmazta meg a kérdést, hogy szerepelt benne, Novák pedofilt segítőnek adott kegyelmet, de erre már nem tért ki a válaszában.
Kedden a 444-nek megszólalt K. Endre is, de nem akart nyilatkozni. Mindössze annyit mondott, nem ő írta a kegyelmi kérvényt, nem tudja, mit mondana az áldozatoknak, és „majd a jóisten eldönti”, mikor nyilatkozik bővebben az ügyről.
A kegyelmi döntés miatt ellenzéki össztűz zúdult Novák Katalinra. A Momentum Mozgalom a lemondását követelő tüntetést szervez, a DK és az MSZP megfosztási eljárást kezdeményez, a Mi Hazánk pedig törvénymódosítást akar. Erről ebben a cikkben olvashatnak részleteket.