A Nemzetközi Beruházási Bankot úgy ütötték ki az amerikaiak, hogy a pofon szelét Orbán Viktor is érezhesse - írja az e heti HVG, amely az amerikai–magyar kapcsolatok időnként riogató szellemvasútjára invitálja olvasóit.
A modern rémmesék koronázatlan királyának, az amerikai Stephen Kingnek sem olyan dús a fantáziája és makacs a következetessége, ahogyan a magyar miniszterelnök, kormánytagok és a propaganda mesemondói napról napra felfestik Jóbarát és Présember démoni alakját. Vagyis megidézik André Goodfriendet, aki 2014-ben ügyvivőként a washingtoni kitiltási döntés közvetítője volt, és David Pressmant, az USA jelenlegi nagykövetét, aki rendszeresen bírálja az illiberális Orbán-rezsimet, s a közösségi médiában trollkodja annak ideges reakcióit.
Az amerikai–magyar kapcsolatok időnként riogató szellemvasútjára invitálja mostani lapszámunk az olvasót a Fókuszban rovatban, ahol az egyik éles kanyarban felbukkan a kémbanknak is titulált Nemzetközi Beruházási Bank, amelyet úgy ütöttek ki az amerikaiak, hogy a pofon szelét Orbán Viktor is érezhesse. Jött is a pénteki rádióinterjú, amelyben a kormányfő már jóbarátnak minősítette Amerikát.
Amerika nemcsak a kormány rémálmaiban integet vissza, hanem több más cikkünkben is. A Világ rovatban például a Grimm testvérek híres meséjét idéző farkasként, akinek azért nagy a füle, hogy mindenkit halljon, nemcsak a moszkvai Piroskát, hanem a Föld nevű erdő minden lakóját, legyen az barát vagy ellenség. Ezt mindenki tudja róla, és csak akkor kínos, ha kiderül. Amerika üzen is, nemcsak nagykövete, hanem plakátok útján is, amiről a Vélemény rovat egyik írása szól, hasonlóra noszogatva az EU-t is.
A Szellem rovatban pedig stílszerűen a szocialista szellem vasútjára ülhetnek olvasóink, és felfedezhetik, hogy nincs új a nap alatt. Már a kádári külpolitikában is megvolt a propaganda és a tettek kettősége az Egyesült Államokkal kialakított viszonyban, ami déja vu érzést kínál a nyugati lapok figyelmét is felkeltő orbáni retorikai fordulatot követően kettőzött erővel támadó kormánysajtó láttán. Hiszen már Fock Jenő későbbi miniszterelnök is megmondta 1965-ben, hogy a Budapesti Nemzetközi Vásáron bemutatkozó amerikaiakat nem kell leimperialistázni, „ugyanakkor a rádióban, a televízióban, a sajtóban bőven lehet szidni az USA agresszív politikáját”.
Csak a mese jut 32 ezer kötvényesnek is, akiket átvert a Quaestor-csoport, amelynek vagyonából bennfentesek mazsolázzák ki az értékes elemeket – foglalja össze a Gazdaság rovat elemzése, a Gazdaság 7 nap rovatunkban szólunk arról, hogy az EU-ban még mindig Magyarországon a legmagasabb az infláció, és mögötte rejlenek az ide-oda torzító állami beavatkozások. Ezt a kettősséget a kormány úgy igyekszik magyarázni, hogy az ellentmondásokat elkendőzze.
A gazdaságpolitika, a belpolitika és a külpolitika leuralása a NER sajátja, és ehhez – mint a Magyarország rovat cikkéből kiderül – nem csak amerikai viszonylatban kell egyszerre két hangon beszélni. Romániában ugyanis csapdahelyzetbe került az Orbán Viktor nézeteit közvetítő RMDSZ, amelynek a bukaresti kormány tagjaként azokkal ellentétesen kell viselkednie. Elhitetni, amit egy kiszivárgott 2006-os amerikai követségi távirat szerint az akkor még ellenzéki Fidesz-vezér mondott, hogy ne azt figyeljék, amit mond, hanem amit tesz. Mint a másik véleményből kiderül, Romániának viszont sem Ceausescu idején, sem azóta nem volt problémája – tevékeny gyarmatosulásként – bármilyen színezetű Amerikával jóban lenni. Orbán Viktor azonban választott, mondván, egy republikánus elnökkel azért könnyebb dolga lenne. Például az esetleg visszatérő Donald Trumppal, aki a gúnynevek adásának nagymestere, és így Orbán présemberkedésének ihletője.
NAGY GÁBOR
vezető szerkesztő