A TASZ szerint a 2011-es gyöngyöspatai eset „a jogállam kereteit feszíti szét”.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy megsértették egy roma férfi magánélethez való jogát a magyar hatóságok, amikor jogalap nélkül végeztek ellenőrzést házában. A strasbourgi bíróság most hozott döntést a 2011-es ügyben, amelyben a sértett képviseletét a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) látta el.
A TASZ-nak az ítéletről szóló közleménye szerint Juhász Oszkár, Gyöngyöspata akkori polgármestere munkatársaival együtt roma lakosok házába ment be – a friss ítélet értelmében jogtalanul – azzal a látszólagos céllal, hogy ott méréseket végezzen. Az egyik érintett férfi akkor feljelentést tett az önkormányzat munkatársai ellen, majd amikor a rendőrség ezt elutasította, a Társaság a Szabadságjogokért civil szervezettől kért segítséget.
Belföldön nem sikerült eredményt elérni, ezért 2013-ban az Európai Emberi Jogok Bíróságához fordultak, ahol most kimondták: a magyar állam megsértette a roma férfi magánélethez való jogát, amikor törvénytelenül léptek be a házába. A civil szervezet ügyfelét az ítélet értelmében 4000 euró kártérítés illeti.
A TASZ közleménye szerint az eset a helyi cigányság megfélemlítésére irányuló akciósorozat része volt, mintegy válaszul a szélsőjobboldali körökben „cigánybűnözésként” emlegetett, romák által elkövetett bűncselekményekre. A civil szervezet hangsúlyozta, a 2011-es visszaéléshez hasonló jogsértések fokozottan kiszolgáltatottá teszik a sérülékeny kisebbségi csoportokat, amelyeknek nehezebb érvényesíteni a jogaikat a hatalmat gyakorlókkal szemben.
„Ezek az esetek azért különösen veszélyesek mert a jogállam kereteit feszítik szét. Egy jogállamban az állami szervek csak azt tehetnék meg, amit a törvények számukra megengednek” – idézte a közlemény aa gyöngyöspatai férfit képviselő Sánta Szabolcs Miklóst, a TASZ ügyvédjét.