Vegyes, de általában rossz a kép – így jellemezték gyorsjelentésükben a Silba dán civil szervezet választási megfigyelői a Kolozsváron zajló levélszavazást április 2–3-án.
A Silba két megfigyelőcsoportot küldött Kolozsvárra, az egyik az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által működtetett Demokrácia Központban, a másik pedig a főkonzulátuson monitorozta a szavazási folyamatot. Mindkét helyszínen problémás gyakorlatokkal találkoztak (gyorsjelentésük innen letölthető).
Az EMNT-hez kötődő helyszínen a megfigyelésük szerint nem szavazóurnákba, hanem kivágott kartondobozokban dobták a voksolók a szavazólapokat. A személyes adatokat tartalmazó nyomtatványokat mindenki számára látható helyen tartották, a különféle erdélyi településekről származó levélszavazatokat pedig egy bárki számára hozzáférhető módon a szavazóhelyiségben álló hűtőszekrényen tárolták.
Visszadobta az Alkotmánybíróság a vajdasági szavazólap-kézbesítéssel kapcsolatos panaszt
Azt is írták, hogy ott-tartózkodásuk alatt a voksolást csupán egyetlen ember felügyelte, állítólag azért, mert a helyszínen nem számítottak sok szavazóra.
A konzulátuson tapasztaltakat is „súlyosan aggasztónak” írták le. Jelentésük szerint a legtöbb ott voksoló nem a szavazófülkében, hanem a többi ottlévő előtt töltötte ki a szavazólapját. Megjegyezték, hogy ez a magyar választási törvény szerint legális, a jó demokratikus gyakorlat normatív szempontjából nagyon problematikus. Azt is megfigyelték, hogy az urnák nem voltak megfelelően lezárva: ehhez pecsét helyett két gyorskötözőt használtak.
Arról is írtak, hogy levélszavazatok begyűjtésében segédkező EMNT és az Eurotrans Alapítvány munkatársai mozgóurnák helyett úgyszintén kartondobozokba gyűjtötték a nyomtatványokat. Hangsúlyozták: az a gyakorlat, hogy civil szervezetek gyűjtik a szavazatokat, önmagában nagyon problematikus, ez ugyanis a választási bizottságok feladata. Az pedig, ahogy kezelték a szavazatokat, szintén kritizálható.
Megítélésük szerint a választás integritását az sértette leginkább, hogy egyesek egynél több szavazatot adtak le. Láttak például egy idős férfit, aki a felesége helyett is bedobta a szavazólapját, míg egy nő a fia helyett tett így. Sőt: egy másik nő egyszerre tíz borítékot dobott be. Amikor megkérdezték az egyik konzult, hogy mi történik, azt válaszolta, hogy más helyett is le lehet adni a levélszavazatot, amennyiben azt a konzulátusra érkezése előtt kitöltötték és leragasztották. A közvetítőktől nem kérték, hogy igazolják a szavazólapot kitöltők személyaznosságát, és meghatalmazást sem kellett bemutatniuk.
A szavazólapok megszámlálásánál és a későbbi tárolásánál is találtak hiányosságokat.
EBESZ: Nem voltak egyenlőek a feltételek a magyar választáson
Több kritikát is megfogalmaztak a magyar választásokról az EBESZ megfigyelői, kiemelték a negatív kampányt, a vita hiányát és azt, hogy a kormánypártok és az állam üzenetei egybemosódtak. Visszautasították azt is, hogy harci intézmény lennének, hiszen épp a magyar kormány meghívására érkeztek az országba.
A dán megfigyelők vasárnap azt tapasztalták, hogy a főkonzulátuson közel kétszer annyi szavazólap és boríték állt rendelkezésre, mint ahányan oda szavazni átjelentkeztek. Ez – állapították meg – potenciálisan elég problémás lehet a fel nem használt szavazólapokkal való esetleges visszaélés miatt.
Azt is írták, hogy sok olyan embert láttak, aki egynél több szavazólapot dobott be anélkül, hogy a szavazást felügyelő tisztségviselők megállították volna őket. „10:29 és 11:31 között 7 szavazó dobott be egynél több szavazólapot, 11:52 és 12:38 között pedig 6 szavazó dobott be egynél több szavazólapot” – olvasható a jelentésben.
Azt is hozzátették, hogy miután a szavazatokat megszámolták és kartondobozokba rakták, nem vitték be őket a biztonsági zárral ellátott szobába, hanem a konzulátus folyosóján tárolták őket egész éjszaka. „A folyosóról nyíló helyiségben található biztonsági kamerák anyagdarabokkal voltak eltakarva” – fűzték hozzá.
Hadházy Ákos a Kúriához fordult az elégetett, kidobott romániai levélszavazatok miatt
A Kúrián támadta meg Hadházy Ákos országgyűlési képviselő a választási szervek döntését, miszerint nincs jogi lehetőségük vizsgálni a Romániában talált elégett és kidobott külhoni szavazatokat. Az ellenzékre leadott, így elveszett voksok ügye rávilágít a teljes levélszavazási rendszer hibáira.