A kétharmados választási győzelmet követően Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatót tartott. Azt mondta, hogy Magyarország az EU és a NATO tagja marad. Szóba került a kormányalakítás, felvetődött néhány miniszter neve is, de válaszolt a kormányfő a Paks 2 beruházással, a népszavazással, Brüsszellel és az ukrajnai háborúval kapcsolatos kérdésekre is.
Most érkezett
Köszönjük a figyelmüket, mi ezeket kérdeztük volna azokon túl, amelyeket szerencsésebb kollégáink feltettek helyettünk:
- Orbán Viktor korábban arról beszélt, a Budapest Airport megvásárlására a választás után térnek vissza. Most hogyan viszonyul ehhez a kormány?
- A gazdasági nehézségek áthidalása érdekében tervezi-e a kormány, hogy új különadókat vet ki, netán a mostaniakat emeli?
- Kezdeményezett-e kapcsolatfelvételt Volodimir Zelenszkijjel?
- Kásler Miklós maradhat-e miniszter?
- Ennyi szavazatot még nem szerzett senki a rendszerváltás óta - kezdi Orbán Viktor, aki az ellenzék hibáit is elemzi.
- Az Európai Unióban képzeljük el Magyarország jövőjét, és NATO-tagállam maradunk - oszlat el kétségeket a miniszterelnök.
- Az EU-tól vár el Orbán lépéseket az energiaárak kordában tartására.
- Budapesti megbeszélést javasolt az azonnali tűzszünet érdekében az orosz államfőnek.
- Ha az oroszok azt kérik, rubelben fizetünk a gázért - tisztázta.
- A Paks elleni "támadások" miatt csúszik az erőmű bővítése - fogalmazott Orbán.
- Mindent meg fogunk tenni, hogy megvédjük a családokat - ennyit válaszolt arra, folytatódnak-e az árfixálások. Tárgyalni fognak az áremelkedéseket korlátozó intézkedések "minél további" fenntarthatóságáról.
- Magyarország nem enged Brüsszel nyomásának a fegyverszállítások ügyében, a szankciók kiterjesztésében az olajra és a gázra, illetve a genderügyben sem.
- Május végére állhat össze az új kormány. Orbán Viktor nem tartja lehetetlennek, hogy ebben Lázár János is szerepet kap.
- A mostani gázszerződésben jobb ár szerepel, mint az előzőben - ismerte el a miniszterelnök, aki nem cáfolta a Népszava írását arról, hogy a szerződésben piaci ár szerepel.
Ezt állítja határozottan Orbán, majd később hozzátette, hogy az embereket terhelő adókat nem fogják emelni.
Az orosz konfliktus kiterjedhet a kínai kapcsolatokra is – fogalmazott Orbán, aki szerint fontos, hogy a Macron vezetette EU milyen politikát kíván folytatni a jövőben.
Bonyolult képlet alapján határozzák meg az orosz gáz árát. Annyit tudok mondani, hogy ez jobb ár, mint ami korábban volt – mondja Orbán.
Arra a felvetésre, hogy a KSH adatai szerint ugyanannyit fizetünk, mint a piaci ár, úgy reagált, hogy nem az az első számú cél, hogy olcsóbb legyen a gázár, hanem az, hogy hosszú távon mindig legyen ellátás.
Az orosz befektetési bankra vonatkozó kérdésre Orbán azt mondja, hogy ez egy nemzetközi bank, és az oroszok kisebbségben vannak.
Ez egy fontos bank, amit meg akarunk tartani. A nemzetbiztonsági kockázatokat mindig elhárítjuk, ezért van nemzetbiztonsági szolgálata az országnak – tette hozzá.
Érvénytelen lett a "gyermekvédelmi" népszavazás – hívta fel a figyelmet az Index.
Nagyszerű eredményt értünk el a népszavazáson – kontrázott Orbán, aki szerint a NATO-tagságra és az EU-ba való belépésre is kevesebben szavaztak korábban, mint ezekre a kérdésekre.
Orbán azonban elismerte, hogy jogi értelemben nem érvényes a népszavazás, de szerinte a mögötte álló támogatottság felülírja ezt.
Nehezíti, hiszen néhány kérdésben különbözik az álláspont. Lengyelország légtérzárat szeretne, mi nem, hiszen ez légi háborút jelentene a NATO és Oroszország között. A lengyelek olaj- és gázembargót szeretnének, de nekik van tengerpartjuk, ahol kiköthetnek az LNG-t szállító hajók, ám Magyarország csak a csövön keresztül kap energiát, ha az leáll, akkor megáll a gazdaság – mondja Orbán.
De mindez nem gond, hiszen a lengyel szövetség nem azért jött létre, hogy azonos legyen a külpolitika, hanem hogy az EU-val szemben együtt lépjünk fel az érdekeink miatt. Ebben pedig nem lát változást Orbán.
2014–21 közötti költségvetésben Magyarországnak járó összeg hiánytalanul érkezik, tavaly rekordközeli összeg érkezett az EU-ból – válaszolta Orbán arra a kérdésre, hogy mit okozhat az uniós források elzárása.
Az új költségvetésből sok pénzt nem kaptunk még meg, ezeket egyelőre a költségvetés finanszírozta. Ha nem érkezik be, akkor az torzítja a versenyt. Néhány ország tavaly júliusban is megkapta a pénzt, ami a közös piacon elfogadhatatlan versenytorzító lépés, amit az Európai Bizottság támogat – mondja Orbán, hozzátéve, hogy Magyarország a piacokról tud forrást szerezni.
Ha az EU megmondja, hogy hozzáférünk-e a pénzekhez, akkor megtesszük a lépéseket. Ha megjön, akkor kisebbeket, ha nem, akkor nagyobbakat – fogalmazott.
Nem lehetetlen, hogy Lázár János visszatérjen a kormányba – mondja Orbán, aki szerint nem lehetetlen az sem, hogy 50% fölé emelkedjen a kiskereskedelemben a magyar tulajdon.
Azt vállaltuk, hogy ebben az évben és a következő kettőben is lesz 10 százalékos pedagógusbér. Ők ezt keveslik, de ez a gazdaság teljesítményén múlik. Én többet is adnék – mondja Orbán.