Itthon hvg.hu 2021. július. 08. 14:49

A strasbourgi bíróság kimondta: jogsértő a menekültek visszakényszerítése

A Magyar Helsinki Bizottság szerint a magyar rendőrség 72 ezer visszakényszerítést hajtott végre egy 2016-ban hozott törvény óta.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) csütörtökön hozott ítéletével először döntött arról, hogy a mindenféle eljárás, azonosítás, dokumentáció nélkül Szerbiába történő visszakényszerítés a kollektív kiutasítás tilalmába ütközik. A döntésről a Magyar Helsinki Bizottság oldalán számoltak be. Mint írták, 2016 óta a magyar rendőrség saját állítása szerint

közel 72 ezer visszakényszerítést hajtott végre, azaz a civilek szerint legkevesebb 72 ezer jogsértő intézkedést követett el.

A szervezet egy pakisztáni ügyfele ügyében számolt be ezekről. Khurram Shahzad 2016 augusztusában lépte át a magyar határt, majd amint lehetősége nyílt rá, egyből menedéket kért angolul. Az egy hónappal előtte bevezetett új szabályok a rendőrség azonban nem regisztrálta menedékkérelmét, hanem egy rendőrségi furgonba ültetve a határkerítéshez vitték, átparancsolták Szerbiába, és erről videót is készítettek.

A hatóságokkal végig mindenben együttműködő, a jogsértéssel szemben semmilyen ellenállást nem tanúsító ügyfelünket ezek után ráadásul nagyon súlyosan bántalmazták is”

– írta a Helsinki.

A szervezet Strasbourgig vitte az ügyet, mivel Magyarországon ezzel az eljárással szemben semmilyen jogorvoslat nem létezik. A bíróságtól azt kérték, hogy állapítsák meg: azzal, hogy mindenféle eljárás nélkül embereket automatikusan Szerbiába kényszerítenek a magyar hatóságok, Magyarország megsérti a kollektív kiutasítás tilalmát.

“Khurram Shahzad volt az első olyan menedékkérő, aki úgy döntött, hogy nem hagyja annyiban az ellene elkövetett jogsértéseket. Mi pedig 5 éve vele együtt küzdünk azért, hogy az őt ért igazságtalanság kimondassék. Ez a mai ítélettel részben megtörtént. Az őt ért súlyos bántalmazás elégtelen hazai nyomozása miatt pedig hamarosan szintén ítélet várható Strasbourgban” – mondta Pohárnok Barbara, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, Khurram Shahzad jogi képviselője.

Pohárnok szerint a döntés nem csak Khurram számára jelentős, hiszen hozzá hasonlóan a mai napig menedékkérők tömegeit pakolják át a határkerítésen önkényesen nap mint nap a magyar hatóságok – írták a szervezet oldalán.

Hirdetés