Itthon hvg.hu 2019. november. 27. 19:08

TASZ: A hatalom nem határozhatja meg, hogy kit tekint sajtónak

Politikai véleményen alapuló hátrányos megkülönböztetést valósított meg az előző pécsi önkormányzat és a tulajdonában lévő Pécsi Kommunikációs Központ Kft., amikor a helyi közügyekkel foglalkozó Pécsi Stop hírportált nem hívta meg a sajtó számára nyilvános eseményekre – számolt be a Társaság a Szabadságjogokért az Egyenlő Bánásmód Hatóság döntéséről.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Pécsi Stop képviseletében májusban fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH), mert a portál rendszeresen nem értesült az önkormányzat által szervezett sajtónyilvános eseményekről, vagy nem kapott meghívót rájuk. A TASZ szerint ezzel a lap a hírversenyben hátrányba került az önkormányzat saját tulajdonában lévő, vagy annak politikájával feltétel nélkül azonosuló médiumokkal szemben: a helyi eseményekről megkésve, más médiaszolgáltatók szűrőjén keresztül tudott tudósítani, saját kérdéseit nem tudta feltenni, fotókat, videókat nem tudott készíteni.

Az EBH három közérdekű és sajtónyilvános esemény kapcsán állapította meg az egyenlő bánásmód sérelmét, és nem fogadta el az önkormányzat, illetve a tulajdonában lévő kommunikációs cég magyarázatait. Egy útszakasz hivatalos átadását hozták fel példaként, ami előtt nem küldtek ki meghívókat a sajtó számára, miközben az önkormányzat tulajdonában lévő PécsMa hírportál, a KESMA-s Bama.hu és a Pécs TV is jelen voltak, és az eseményről tudósítottak. Az önkormányzat és a cége szerint ezek a médiumok éppen arra jártak, amikor a város számára fontos eseményre sor került, így tudtak első kézből tudósítani.

A hatóság a jogsértés megállapítása mellett kötelezte az önkormányzatot a jogerős határozat 30 napig tartó nyilvánosságra hozatalára.

A TASZ közleménye szerint az enyhe szankció kiszabásakor a hatóság figyelembe vette az önkormányzati választások eredményét, azt, hogy a választók Pécsen a jogsértésben nem érintett ellenzéknek szavaztak bizalmat.

Az EBH az indoklásában arra is kitért, hogy az önkormányzat diszkriminációja nem csak a kritikus médiumokat érinti, hanem hatással van a közvéleményre és befolyásolja a helyi közügyekkel kapcsolatos véleményalkotást is.

Bodrogi Bea, a TASZ ügyvédje azt mondta,

 "a döntés rávilágít arra, hogyan működik a propaganda rendszere Magyarországon: a közhatalmat gyakorló szervek minden eszközt felhasználnak arra, hogy a független médiumokat elzárják a közügyet érintő fontos információktól, így minél nagyobb teret biztosítsanak a saját üzeneteik terjesztésére. A mostani döntés ezért a sajtó és a propaganda közötti különbségéről is szól, valamint arról, hogy a hatalom nem határozhatja meg, hogy kit tekint sajtónak."

Hirdetés