Nem a megszüntetéssel, annak módjával van baj.
Minden kormánynak joga van eldönteni, hogy milyen módon támogatja – ha egyáltalán támogatja a lakáshoz jutást, tehát a lakástakarékok állami támogatásának megszüntetésében nem lát problémát Zsiday Viktor befeketetési szakértő, a kivitelezés módjával viszont már annál inkább.
Bánki Erik fideszes politikus javaslata hétfőn került a Parlament elé, másnap nemcsak megszavazta a ház, de már Áder János köztársasági elnök is aláírta, szerdától új vagy meghosszabbításra váró szerződéseknél nem jár állami támogatás. Zsiday a blogján azt írta,
a magyar kormányzat továbbra sem érti meg, hogy a kiszámíthatóság, jogbiztonság, tervezhetőség az egyik legnagyobb érték bármelyik gazdaságban, és ha ezt hetente szembeköpik a hétfőn benyújtom, kedden megszavazzuk, szerdától érvényes (rosszabb esetben visszamenőlegesen) módszerekkel, az nem segíti a gazdasági fejlődést.
Nemcsak számos megtakarító, hanem a lakástakarékok is hosszú távra terveztek, ők irodákat béreltek évekre, embereket vettek, fel, "most mindezt ki lehet dobni a kukába".
Gazdaságromboló ereje van, ha egy másodperc alatt ezt mind felrúgjuk.
Zsiday szerint a fokozatos kivezetés sokkal értelmesebb lett volna, például a támogatás jövőre 60 ezerre csökken, 2020-tól 40 ezerre, majd 4-5 év alatt kifut az állami támogatási rendszer. Szerinte ez nem lett volna jelentős többletköltség ahhoz képest, mint ami most lesz – rekordszámú szerződéskötés volt ugyanis a hét elején –, de mégis úgy tűnne, hogy a magyar gazdaságban lehet tervezni, a változások fokozatosak.
A kormány inkább a csokot támogatná, felmerült annak bővítése, de Bánki Erik nem zárta ki azt sem, hogy "lesz valami más" a lakástakarékok helyett. A piacon az a pletyka terjed, hogy a Rogán Antal kezdeményezésére bevezetetett "lakáslottó" támogatását növelik meg.
(via Portfolio.hu)
A lakástakarékok állami támogatásának megszüntetéséről itt olvashatnak bővebben.