Hogy mikor mondja el valaki környezetének vagy a teljes nyilvánosságnak az őt ért traumát, nincs összefüggésben azzal, hisznek-e neki – figyelmeztet az e heti HVG-ben Takács Hajnal.
Teljesen hétköznapi dolog, ha valaki húsz évig nem beszél a traumáról, sőt az is nagyon jellemző, hogy az illető tisztában sincs azzal, hogy őt erőszak érte – mondta a HVG-nek Takács Hajnal, az Asszony verve és a Bántalmazottak igazsága című könyvek szerzője. Hozzáteszi:
ha régen történt veled az eset, akkor azért nem hiszik el neked, ha pedig frissen, akkor azért nem.
A traumákat kibeszélni bármikor lehet, ha évtizedekkel korábbi az eset, ha friss – figyelmeztet Takács szerint az áldozatokon azok tudnak segíteni, akik nem kérdőjeleznek meg, nem hibáztatnak, hanem végighallgatnak, és visszaigazolják, hogy az illetőt valóban erőszak ért. A #metoo kampányt összességében mégis kontraproduktívnak gondolja, egyfelől azért, mert megteremtette azt a hamis képzetet, miszerint az erőszak kizárólag a nőket érinti, másfelől sok kiszolgáltatott továbbra is láthatatlan marad: a bántalmazott gyerekek nem posztolnak arról, hogy melyik családtagjuk hogyan erőszakolta meg őket, ahogy azok sem, akik épp az erőszakos párjuk elől menekülve, mindent hátrahagyva futnak az életükért, hónuk alatt a gyerekeikkel.
A teljes interjút és a Marton-ügy hátterét, lehetséges jogi következményeit az e heti HVG-ben olvashatják.