A fertőzés miatt ragacsos nedvet eresztő fák bosszúságot okoznak a pécsi autósoknak, lakástulajdonosoknak – írja a Dunántúli Napló. A védekezés nem egyszerű, lemosni sem könnyű a szennyeződést.
A tetvektől vagy más kórokozóktól fertőzött pécsi közterületi fák leveleiről lecsepegő ragacsos nedv letakarításához nem elég egy egyszerű felmosás vagy autómosás, a makacs szennyeződés feloldásához, majd eltávolításához koncentrált takarítószer szükséges. Az olvasók jelzései alapján leginkább hársfák alatt tapasztalható a jelenség, de észleltek már fertőzést díszkőriseknél, sőt egyszerű akácfáknál is – olvasható a cikkben.
A pécsi köztéri fákat a Biokom Kft. ápolja. A városüzemeltetési cég tájékoztatása szerint a megyeszékhely közterületein majdnem százezer fa található, ezek több mint kétharmada hárs és juhar. A közterületi fákat folyamatosan ápolják egész évben, egy évben többször is van fapermetezés. Külön odafigyelnek a városi díszfákra, így például a babérmeggyre vagy a gömbkőrisre.
Közölték azt is: még tart a pécsi faállomány felmérése a juharok, a hársak, a bükkfák és az akácok tekintetében – ezeket a fatípusokat szereti még a levéltetű. A belváros és az uránváros feltérképezését már befejezték, a budai városrész felmérése most zajlik, hamarosan Kertváros következik. Ha ezt befejezték, elkezdik ezen közterületi fák permetezését is. Főleg azon fákat permetezik, amelyek társasházi és tömbparkolós részen vannak – ígérik.
A szakemberek szerint ugyanakkor a permetezés csak két-három hétre jelent védelmet a kártevők ellen.
A közterületi fák gondozására, ápolására, mentesítésére a városüzemeltetési cégnek van jogosítványa. A Biokom közlése szerint most szerda este indul a vadgesztenyefák második körös állománypermetezése egész Pécs területén.
A cég illetékesei ugyanakkor kérik: jelezzék a társaságnak, ha fertőzött fát lát valaki valamelyik közterületen.
A lap megkérdezett az ügyben egy növényvédelmi szakembert is. Ő azt mondta, hogy a kánikulában még inkább oda kell figyelni kerti vagy terasznövényeink, fáink, cserjéink egészségére. A szükséges talajnedvesség hiányában könnyebben legyengülnek ugyanis a növények, kevéssé ellenállóak a kórokozók támadásaival szemben is. Ezért indokolt ilyenkor nemcsak a kerti vagy balkonnövények rendszeres locsolása, egy-egy vödörnyi utánpótlás a fákon is sokat segíthet.