Továbbra is fokozott rendőri jelenlét van a Kiskunhalasi Menekültügyi Őrzött Befogadó Központ Szegedi úti telephelyén a szerdai események miatt. Az ott őrzött menekültek jobb körülményeket és gyorsabb ügyintézést követelnek, illetve kitöréssel fenyegetőztek. A rendőrök szerdán estére állították helyre a rendet, de csütörtökön is feszült a hangulat a helyszínen. A Miniszterelnökséget vezető miniszter nagyon határozott fellépést ígért azon bevándorlókkal szemben, akik nem tartják be a törvényeket.
A Halasinfo.hu szerdán arról számolt be, hogy a menekültügyi központhoz nagy erőkkel vonult fel a készenléti rendőrség és egy szakasz golyóálló mellényes, állig felfegyverzett rendőr. Kutyás rendőröket is a helyszínre vezényeltek. A helyi lap szerint háromszáz férfi bevándorló skandálta, hogy “freedom”, illetve kiabáltak, fütyültek.
Később a rendőrség megerősítette, hogy a Kiskunhalasi Menekültügyi Őrzött Befogadó Központ Szegedi úti telepén szerdán késő délelőtt az ott elhelyezett 484 menekültügyi őrizetes közül nagyjából háromszáz adott hangot elégedetlenségének a zárt körülmények és a lassú ügyintézés miatt.
Három választott szószólójuk közül egy szír férfi petíciót juttatott el a menekültügyi hatósághoz, majd arra szólította fel az egybeverődött migránsokat, hogy induljanak el Budapestre. A rendőrség estére tudta lecsitítani őket. Sérültekről nem jött hír.
A közmédia hírcsatornájának csütörtök déli híradójában az hangzott el, hogy a helyszínen ismét csoportokba verődve tiltakoznak a migránsok, és továbbra is sok a rendőr emiatt. Az M1 tudósítója szerint kedden is volt atrocitás a táborban: akkor az egyik afgán egy másik társa füléből kiharapott egy darabot.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón azt ígérte: a kormány nagyon határozottan fellép azokkal a Magyarországon tartózkodó bevándorlókkal szemben, akik nem tartják be a törvényeket. Minden migránstól elvárják a magyar törvények betartását, a jogkövető magatartást – tette hozzá.
Index: attól félnek a menekültek, hogy Görögországba viszik őket
Az Index cikkében tisztázzák, hogy Kiskunhalason két idegenrendészeti létesítmény van: az egyik egy idegenrendészeti fogda, ott azokat helyezik el átmenetileg, akiket valamilyen fórum kiutasított Magyarországról. A szerdai lázongás viszont a Menekültügyi Őrzött Befogadó Központban volt: abba a zárt menekülttáborba azok a menedékkérők kerülnek, akiknek az ügyében még nem született döntés, viszont tartani lehet attól, hogy az eljárás vége előtt lelépnek. Ide hozzák például azokat, akiket más uniós országból küldtek vissza.
A Helsinki Bizottság szerint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) előszeretettel helyezi el zárt táborban az először itt járó, fiatal, egyedülálló férfiakat is, akkor is, ha van férőhely, pedig az ő menedékkérelmük általában megalapozott, a fogva tartásuk pedig indokolatlan.
A Helsinki Bizottság jogásza, Iván Júlia szerint Kiskunhalason zömmel olyan menekültek követelték a tábor megnyitását, akiknek a BÁH az elmúlt hetekben-hónapokban kezdeményezte a kiutasítását Görögország felé, mivel ott regisztrálták őket, így a kérelmüket is ott bírálják el. Lázár János múlt héten jelentette be, hogy Görögországot a kormány biztonságos országnak tekinti.
A Helsinki Bizottság görög és európai menekültügyi társszervezetektől úgy tudja, hogy egyedül Magyarország kezdeményezte a menekültek kiebrudalását Görögországba. Ott azonban a menekülttáborokban uralkodó helyzet miatt az ENSZ menekültügyi főbiztossága és az Orvosok Határok Nélkül szervezet most tavasszal vonult ki az EU–török megállapodás nyomán kialakuló embertelen állapotok miatt egyes görög menekülttáborokból – írja a lap.
A BÁH-nak ráadásul meg sem kell várnia, hogy az extrém módon leterhelt görög menekültügyi hatóság válaszoljon: a Dublini Egyezmény értelmében az érintett menekülteket fel lehet tenni az első Görögországba tartó repülőre, ha a megkeresésre határidőig nem érkezik reakció. A Kiskunhalason őrzött migránsok tudják ezt, és azért estek kétségbe, mert az elhúzódó eljárás végén várhatóan visszaküldik őket Görögországba – tették hozzá a cikkben.
Az Index kereste az ügyben a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt, választ még nem kaptak.