Balhé Kiskunhalason: kiharapott társa füléből egy darabot egy afgán férfi
Két afgán férfi verekedett össze a kiskunhalasi befogadóközpontban, egyikük kiharapta a másik fülét.
Kiharapott társa füléből egy afgán férfi a Kiskunhalasi Menekültügyi Őrzött Befogadó Központban – közölte a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság megbízott szóvivője szerdán az MTI-vel.
A rendőrség közlése szerint az esetet kedd este jelentette be a sértett, egy 18 éves afgán férfi, akit kórházba vittek, de a kiharapott füldarab nem került elő.
A kiskunhalasi rendőrkapitányság nyomozói súlyos testi sértés bűntett gyanújával az ügyben őrizetbe is vették a cselekménnyel gyanúsított 22 éves afgán állampolgárt.
A gyanúsítottat április 26-án fogták el Ásotthalom térségében, miután illegálisan lépett Magyarország területére. A férfi később elhagyta a számára kijelölt nyitott befogadó intézményt, majd május 4-én ismét elfogták Hegyeshalom közelében. A sértett április 25-én került nyitott befogadó állomásra, ahonnan ugyancsak távozott, őt május 1-jén fogták el Lébény közelében, és helyezték el őrzött befogadó központban.
A kiskunhalasi Halas Média azt írja, a táborban feszült a hangulat, szerdán közel 300 rendőr érkezett a befogadóközpontba, ahol felsorakozott a táborlakókkal szemben, akik viszont azt skandálták, hogy "Freedom, free camp", vagyis "Szabadság, szabad tábort".
A kiskunhalasi táborban egyébként egy hete is volt verekedés, akkor két afgán férfi verekedett össze, a kiskunhalasi menekültügyi őrizetesek között pedig már kedd este óta nőtt a feszültség.
Úgy tudjuk, főleg az új eljárásrendet fogadják értetlenül a menekültügyi kérelmüket benyújtó migránsok, ugyanis bár Magyarországon adták be kérelmeiket, a kérelmek elbírálását már felfüggesztik arra az időre, amíg az az uniós ország nyilatkozik visszafogadásukról, ahol elsőként beléptek az Európai Unió területére, tehát vagy Olaszország, vagy Görögország válaszára várnak.
Egy 2011-es strasbourgi ítélet óta, amely például Görögország menekültügyi rendszerét nem látta alkalmasnak a menekültek ügyeinek megfelelő kezelésére, az volt a gyakorlat, hogy figyelmen kívül hagyták az ott rögzített ujjlenyomatokat, azaz nem tekintették belépés szerint az első országnak. Most ez az eljárás változott meg, tehát felfüggesztik a Magyarországon beadott kérelmek elbírálását arra az időre, amíg Olaszország, vagy Görögország nyilatkozik a visszavételről.
A Helsinki Bizottság megbízott ügyvédje kedden este járt a kiskinhalasi táborban az ügyfeleinél, ő ekkor értesült arról, hogy legalább háromszázan aláírtak egy kérelmet, amelyben azt kérik, hogy ne vigyék őket vissza Görögországba. Kovács Tímea szerint már ekkor is érezhető volt a feszültség, de valószínűsíthetően a Gábor Áron Laktanyában működő őrizet munkatársai mindent megpróbáltak elkövetni, hogy megnyugtassák az őrizetben levőket.
A rendőrség közlése szerint a gyorsabb ügyintézést követelők három választott szószólója közül egy szíriai férfi petíciót juttatott el a menekültügyi hatósághoz, majd arra szólította fel az egybeverődött illegális bevándorlókat, hogy induljanak el Budapestre. A rendőrség jelentős erőkkel biztosítja az intézményt és környékét, megakadályozza az őrzött központ elhagyását, fenntartja a városban a közrendet, a közbiztonságot.
Kiskunhalason, a menekültügyi őrizetben kedden 484-en tartózkodtak, a Helsinki Bizottság ügyvédnője szerint viszonylag rendezett körülmények között, mivel a helyiségeket felújították, internet is rendelkezésre áll, bár kétségtelenül egyetlen kis sportpálya az, ahol szabadon mozoghat az őrizetben levő majd félezer menekült. Kovács Tímea szerint, bár egyre nagyobb figyelmet fordít a működtető Bevándorlási Hivatal a tájékoztatásra, mégis nagy a bizonytalanság, nincsenek tisztában az őrizetben levők, hogy miért és pontosan mennyi időt kell ott eltölteniük.