Meghalt Gereben Ágnes külpolitikai elemző, irodalomtörténész, egyetemi tanár – közölte az M1 Híradója.
Elhunyt 68 éves korában Gereben Ágnes irodalomtörténész és egyetemi tanár – közölte a köztévé Híradója.
Később az MTVA közleményben erősítette meg a szakember halálhírét, és hozzátették, a Magyar Televízió, a Duna Televízió és az MTVA saját halottjának tekinti Gereben Ágnest. Gereben 2010 óta saját műsort is vezetett az M1-en Barangolások öt kontinensen címmel, amelyben az aktuális külpolitikai kérdéseket elemezte meghívott vendégeivel.
"Vannak ebben a változó világban változatlan emberek. Olyanok, akiknek nem változik a felfogásuk, a szellemiségük, a világlátásuk, az emberhez való hozzáállásuk, a magatartásuk. Mindegy, hogy milyen rendszerben, mindegy, hogy milyen témáról – ők azt mondják, amit igaznak tartanak. Igaznak pedig azt tartják, ami kitartó tanulással töltött évek, évtizedek munkája, egy ország vagy régió, esemény, társadalom vagy irodalmi alkotás kutatása nyomán bizonyosság a számukra" – írta Gerebenről az MTVA.
Gereben Ágnes 1966–1970 között a Szegedi Tanárképző Főiskola orosz-magyar szakos hallgatója volt, 1971-72-ben pedig az ELTE BTK orosz szakán tanult – olvasható a róla szóló Wikipedia-szócikkben.
1971-ben a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem tanársegéde volt, 1976–1981 között a Magyar Tudományos Akadémia Kelet-Európai Irodalmi Kutatócsoportjának tudományos munkatársaként dolgozott. 1982-1987 között a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem egyetemi docense volt,1983-ban megszerezte az irodalomtudományok kandidátusa fokozatot, 1985 óta az ELTE BTK művelődéstörténeti tanszékén tanított.
Kutatási területe a századforduló orosz művelődéstörténete és a XX. századi orosz irodalom fehér foltjai, illetve a posztszovjet térség mai helyzete volt.