Mégsem vonult ki a rendőrség csütörtökön a Krétakör Alapítványhoz. Kora délután a Magyar Helsinki Bizottság Facebook-oldalán állították azt (a Krétakör hívása alapján), hogy ennél a civil szervezetnél is megjelent a hatóság, de utóbb kiderült, téves riasztás volt. Gulyás Márton, a Krétakör Alapítvány ügyvezetője a hvg.hu-nak megerősítette, hogy csütörtökön nem mentek ki hozzájuk rendőrök.
Kivonult a rendőrség a Krétakörhöz - ezt írták a Magyar Helsinki Bizottság Facebook oldalán, és hozzátették, hogy a szervezet ügyvéd munkatársa már útban van a helyszínre.
Gulyás Márton, a Krétakör Alapítvány vezetője a hvg.hu-nak korábban azt mondta: az irodájuk elé két rendőrautó érkezett, de nem tudják, hozzájuk mennek-e az egyenruhások. Később kiderült, hogy nem, a két kocsi elhajtott az épület elől. Facebookos posztjukban hozzátették: ők nem is állítottak olyat, hogy razzia volt a Krétakörnél.
Gulyás Márton később a hvg.hu-nak azt mondta: ha kell, készek részt venni minden törvényes vizsgálatban, de vegzálni nem hagyják magukat. Szükség esetén a Helsinki Bizottság munkatársai mellett más ügyvédek segítségét is kérhetik – tette hozzá.
A hvg.hu kereste az ügyben az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletét, ahonnan szintén megerősítették, hogy nem volt rendőri intézkedés a Krétakörnél. A rendőrség erősen lakonikus írásos válaszának végére belinkelték a Krétakör Facebook-oldalát.
Valószínűleg tehát "vaklármáról" lehet szó ebben az esetben, a civilek óvatossága viszont nem indokolatlan.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hétfő reggel házkutatást tartott a Norvég Civil Támogatási Alap forrásait koordináló Ökotárs Alapítvány budapesti irodájában, és iratokat, számítástechnikai adatokat foglaltak le.
Aznap délben nyomozók jelentek meg a pályázati programot lebonyolító konzorcium egy másik tagjának, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítványnak (DemNet) az irodájánál is.
Norvégia szerint a fellépés teljesen elfogadhatatlan. Az NNI viszont közölte: a művelet sem túlzó, sem demonstratív, sem megfélemlítő jellegű nem volt. Martin Schulz EP-elnök szerint a másként vélekedő hangok tesznek egy társadalmat vibrálóvá, az Ökotárs elleni fellépés viszont éppen az ellenkező irányba mutat szerinte.
A Krétakör Alapítvány júniusban azt közölte egyébként, hogy nem működik együtt a Kehi "törvénytelen vizsgálatában".
A Kehi nyáron kezdte vizsgálni a Norvég Civil Alapból dotált civil szervezeteket, bár a norvégok meglátása szerint ehhez nincs joga, mert nem magyar költségvetési pénzek felhasználásáról van szó. A Kehi július 18-ig adott időt a Norvég Civil Alap által támogatott civil szervezeteknek, hogy pótolják az első körben nem átadott dokumentumokat. Ha ennek nem tesznek eleget, 500 ezer forintos bírságra számíthatnak.