Ez még csak létesítmény, nem emlékmű
Amíg nem adja át a Szabadság téren megépített német megszállás áldozatai emlékművét az építésügyi hatóság, addig az nem is tekinthető műtárgynak, csak létesítménynek – tudta meg a hvg.hu a területbiztosítási eljárást jól ismerő rendőri forrásból.
Nem lesz hivatalos avatóünnepsége a Szabadségi téri szobornak, jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn egy sajtótájékoztatón. Ezt azzal indokolta, hogy a kormány tiszteletben tartja az elmúlt néhány hét társadalmi vitáit. Csakhogy ha ünnepélyes átadást nem is kell feltétlenül tartani, építésügyi hatósági átadást igen.
A rendőri kordonnál azonban egyelőre senkinek sem tűntek fel szakemberek, akik kérték volna a beengedésüket ahhoz, hogy összevessék, a terveknek megfelelően épült-e meg a műtárgy. Márpedig a területileg illetékes önkormányzat építésügyi hatóságának kell az alkotást átvennie, s utána a használatba vételi engedélyt is kiadnia. Ez az aktus kell ahhoz, hogy hivatalosan is műtárggyá váljon. "Mivel ez még nem történt meg, így a rendőrség egyelőre létesítményvédelmet lát el" – hívta fel a hvg.hu figyelmét "erre az apróságra" a területbiztosítási, valamint az építésügyi eljárásokat is jól ismerő rendőrségi forrásunk.
Ennek nyomán megkerestük az V. kerületi önkormányzatot, hogy az építmény átadása hatóságaik részéről megtörtént-e, illetve birtokba vették-e az "emlékművet", de cikkünk megjelenéséig nem érkezett meg a válaszuk.A kormány a múlt év végén döntött arról, hogy a magyarországi német megszállás áldozatainak emlékére a 70. évfordulóra emlékművet állítanak Budapesten, a Szabadság téren. Az emlékmű felállításának tervét akkor az ellenzéki pártok mellett civilek is hevesen bírálták, számos tiltakozó megmozdulást tartottak az építkezés helyszínén.
A szoborkompozíciót vasárnapra virradóra emelték a helyére, emiatt ellenzéki politikusok mellett civilek is tiltakoztak a Szabadság téren, a szobrokat tojással is megdobálták. A rendőrség három elkövetővel szemben tett szabálysértési feljelentést az emlékmű felállítása ellen tiltakozók közül – közölte a rendőrség július 20-án. Súlyos, kegyeletsértő hiba került az alkotás héber feliratába: az „áldozat” szót nem megfelelő héber kifejezéssel fordították le, hanem egy más szövegkörnyezetnek megfelelő szóval: ennek a malőrnek is nagy visszhangja lett hétfőn a közösségi oldalakon.