Navracsics elhúzódó ügyekről kérdezte Handó Tündét
Egyes bírósági ügyek elhúzódásának jellemző okairól kért tájékoztatást Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter Handó Tündétől, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökétől.
A tárcavezető ezt a jobbikos Staudt Gábor írásbeli kérdésére adott, a parlamenti honlapon közzétett válaszában tudatta. Az ellenzéki politikus kérdésében idézett egy közelmúltbeli sajtóhírt, amely szerint egy idősek fosztogatására alakult héttagú bűnbanda ügyében meg kellett szüntetni az előzetes letartóztatást, mert letelt a maximális négy év, és még mindig nem született első fokú ítélet.
Válaszában az igazságügyi miniszter emlékeztetett az igazságszolgáltatás gyorsabb, hatékonyabb működése érdekében eddig hozott kormányoldali lépésekre, jelezve: az már az eljáró bírók felelőssége, hogy a törvényi lehetőségekkel miként élnek. A szaktárca egyedi ügyekben nem avatkozhat be az igazságszolgáltatási tevékenységbe - hangsúlyozta.
Tájékoztatott továbbá arról: megkereste az OBH elnökét, arról érdeklődve, mik azok a leggyakoribb okok, amelyek egyes ügyek olyan mértékű elhúzódását eredményezik, hogy súlyos bűncselekmények miatt folyó büntetőeljárásban az előzetes letartóztatás a törvény erejénél fogva megszűnik azért, mert a jogszabályban rögzített határidőn belül nem születik meg az első fokú ítélet.
Navracsics Tibor arra is kíváncsi, leszűrhető-e ezekből az okokból olyan jogszabály-módosítás, amely ennek megakadályozását célozza.