Egyre élesebb a harc a halászok és a horgászok között, a Tiszánál. A horgászok szerint a halászok kiszipolyozzák a halállományt és emiatt nincs kapás, a halászok viszont az orvhorgászokat hibáztatják. A kormány az orvhalászat büntetésének szigorításával próbálja megelőzni a halállomány csökkenését. Egyes szakértők szerint viszont főként a ragadozók és a természeti okok miatt van kevesebb hal a hazai vizekben.
„A horgászok a tavalyi évben több halat fogtak ki a Tiszából, mint a halászok, már nem elég nekik a saját horgászparadicsomuk, most már a mi vizeinkre fáj a foguk”- mondta Újhelyi Dezső, Tiszai Halászati Szövetkezet elnöke azt állítva, hogy horgászok miatt vészesen zsugorodik a halállomány.
A halászok és horgászok közt évek óta dúl a vita, folyamatosan csökkenő vadvízi kapások miatt korábban is egymásra mutogattak. Az utóbbi hónapokban az ügy elérte a parlamenti politika ingerküszöbét, egy kormánypárti és egy jobbikos képviselő is interpellált az ügyben, a kormány pedig a vonatkozó törvények szigorításával reagált.
Ennek érdekében a kormány javaslatára módosították a szabálysértési törvényt, az új Büntető törvénykönyvbe az orvvadászat és -halászat már önálló büntetőjogi tényállásként kerül be. Akár két év börtönt is kaphat az, aki engedély nélkül halászik, horgászik, a következő feladat pedig az lesz, hogy szigorúbb szabályokat hozzanak a legális halászatban is – jelentette be Barlócz Tamás, a vidékfejlesztési tárca illetékes osztályvezetője a Kossuth Rádió kedd reggeli műsorában.
Hatalmas biznisz?
„Elegük van abból, hogy a drága horgászjegyükért semmit sem kapnak, és nap mint nap látják a halakat levillanyozó rapsicot, az ívóhelyeken sorakozó végtelen varsasort, a százméteres nejlonhálót éjjel felszedő csónakost és a vermelőhelyeken gereblyézőket is” – követelt azonnali fellépést az illegálisan halászók ellen Magyar Zoltán a parlamentben még áprilisban. Akkor a vidékfejlesztési államtitkárt azt ígérte válaszában, hogy 2012 közepére elkészül a természetes vizek új horgászati, halászati szabályozásának koncepciója, melyben „a horgászatnak kell elsőbbséget élveznie a természetes vizeken”.
A többször is interpelláló Győr-Moson-Sopron megyei jobbikos képviselő a hvg.hu-nak akkor azt mondta, valóságos üzletággá fejlődött a természetes vizek kirablása. Magyar szerint az illegális horgászok radarral járják a vizeket, kifogják a nagyobb halakat, harcsákat, pontyokat, majd eladják a horgásztavakat üzemeltető magáncégeknek, akik így garantálják a jól fizető, főként külföldi vendégeknek a nagy fogásokat.
A Magyar Országos Horgász Szövetség emellett úgy tudja, hogy a jövőben még tovább szigorítaná a kormány a Btk-t, ebben már három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető volna az orvhalász- vagy horgász. Eddig a tilosban rapsicokat legfeljebb megbírságolták vagy állatkínzásért vonták felelősségre, igaz, a szövetség szerint erre az utóbbira eddig ritkán került sor.
Zavarosban halásznak
Bár a Magyar által elmesélt esetről a hvg.hu által megkérdezett horgászok és a halászok közül senki nem hallott, azt a többségük elismeri, hogy nagy a baj. A Magyar Országos Horgász Szövetség csoportvezetője Zellai Ágnes szerint ezek egyedi esetek lehetnek, mivel kevesen tudnak olyan nagy halat megfogni, amit ezután érdemes eladni magántavaknak. A csoportvezető megerősítette, hogy valóban tevékenykednek a hazai vizeknél illegális horgászok, „rapsicok”, akik elektromos halászeszközökkel illetve gereblyézéssel fogják ki a halakat.
Szöllősi Béla, a Horgászegyesületek a Tiszáért Társulás (HTT) elnöke szerint nem az illegális horgászok okozzák a halállomány csökkenését a Tiszánál. A horgászegyesület elnöke szerint sokkal nagyobb problémát jelent a mértéktelen halászat elterjedése. A legnagyobb gondot az idézi elő, hogy egész évben, korlátlanul lehet halászni a hazai tavakban és folyókban. Miközben Nyugat- Európában kvótarendszerrel szabályozzák a kifogható halak számát, addig itthon minden halfaj legálisan halászható – mondta Szöllősi.
A HTT elnöke szerint ellenőrizhetetlen a halak kifogása, a legnagyobb pusztítást az okozza, hogy akkor fogják ki a halakat, amikor párzási időszak van. Azt mondta, nem véletlen a mondás, hogy a zavaros vízben könnyű halászni, mert az ívásra készülő halak kevésbé elővigyázatosak, ilyenkor a legkönnyebb kihalászni őket, ám ez drasztikus hiányhoz vezet a hazai állományban, mivel így a halak nem tudják lerakni ikrájukat.
„Az igazi bűnösök a kormoránok”
A Tiszai Halászati Szövetkezet elnöke szerint egyébként sincs csökkenés a halállományban a Tiszánál, sőt növekedés tapasztalható, viszont a horgászok szerinte sok fejfájást okoznak a halászoknak.
A horgászszezon egyébként is teljesen eltér a halászati szezontól: míg a horgászatnak a csendes tiszta víz az előnyös, addig a halászatnak a zavarosabb, nagy vízállás kedvez. Újhelyi cáfolta azt a vádat, hogy a halászok akkor fogják ki a halakat a vízből, amikor párzásra indulnak, sőt szerinte ők folyamatosan telepítenek ívadék halakat a Tiszába.
A Tiszai Halászati Szövetkezet elnöke még tovább megy, azt állítja, hogy az orvhorgászok és -halászok okozta kárnál is nagyobb pusztítást végeznek a kormoránok, amelyek az fiatal halakra, ívadékokra jelentik a legnagyobb veszélyt.
A vízszabályozás is hibás
Műbalhé az egész vita, mivel a Duna mentén az illegális horgászok száma évről évre csökken: az évi 160 bejelentés visszaesett 100-120-ra, mivel hivatásos halőrök ellenőrzik a partot – mondta ugyanakkor Baranyai Lőrinc, a Komárom Esztergom Megyei Horgász Szövetség elnöke, aki szintén a kormoránokat, valamint a vidrákat okolta a halállomány csökkenéséért.
A szakemberek egy része úgy véli, hiábavaló a szigorítás, a büntetési tételek emelése. Fesztóry Sándor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Horgász Szövetség ügyvezető igazgatója szerint bizonyos esetekben az rapsicok alacsony jövedelmük miatt egyébként sem tudják kifizetni a magas pénzösszegeket. Szerinte az illegális halászat ügyében tett feljelentések száma nem növekedett lényegesen az utóbbi években, körülbelül 30-40 esetet regisztrált a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hatóság. Fesztóry úgy tudja, a halászati törvény módosítását tervezi a kormány, a jövőben 50 ezertől akár 500 ezer forintos bírságra büntethetőek azok, akik engedély nélkül horgásznak vagy halásznak, kiskorú elkövető esetében pedig a gyermek gondviselőjét is megbüntetethetik. Szöllősi szerint nem az orvhorgászok büntetéseit kellene szigorítani, hanem szabályozni kellene a kifogható halak számát és módját.
Zellei Ágnes, a Magyar Horgász Szövetség csoportvezetője szerint semmiképpen sem beszélhetünk a halak drasztikus csökkenéséről. Szerinte a vizek halállományát az időjárási változás is erőteljesen befolyásolja, továbbá a partszakaszok kövesítése miatt nem öntenek ki a folyók, ami viszont kedvezne a halak szaporodásának. Zellei szerint azok a halászok, akik elvonják a profitot és nem forgatják vissza az élőhelyek fejlesztésébe és azok, akik nem megfelelő módszerekkel halásznak, hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb hal legyen a vízben.