Megalakult a Nyír Mentőcsoport
Száz taggal kezdi meg a működését a Nyír Mentőcsoport, az ország legújabb, területi védelmi rendeltetésű polgári védelmi szervezete - jelentette be Bakondi György, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója a polgári védelmi eskütételi ünnepséget megelőző sajtótájékoztatón szombaton Nyíregyházán.
Az újonnan alakult Nyír Mentőcsoport részére Bakondi György, az OKF főigazgatója adta át ünnepélyes keretek között a csapatzászlót. Az ünnepséggel párhuzamosan Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 19 Tisza-menti településén, illetve Nyíregyháza főterén összesen 1900 fő tett polgári védelmi esküt.
Ezek többségében azok a települések, amelyek a 2000-ben történt cianid-szennyezésnél és a 2001-es beregi gátszakadásnál óriási erőfeszítéseket tettek, hogy megvédjék az emberek otthonait - emlékeztetett a főigazgató. Bakondi György a hasonló mentőszervezetek létrehozásának szükségességét hangsúlyozva elmondta: az újjászervezett katasztrófavédelem kiemelt feladatának tekinti a lakosság élet- és vagyonbiztonságának védelmét, ehhez azonban a hivatásos szervezeten túl minél nagyobb számban önkéntesekre vagy kötelezettség alapján szolgálatot teljesítőkre is szükség van.
Bakondi György ugyanakkor említést tett a mentésbe bevonható különleges képzettségű önkéntes mentőszervezetekről is; ezekből 63 működik az országban, amely összességében ezer, mentésbe bevonható embert jelent. A katasztrófavédelem emellett létrehozta Magyarország hivatalos mentőszervezetét: a Hunor Hivatásos Katasztrófavédelmi Kutató-Mentő Szolgálat feladata gyorsreagálású erőként a hazai és nemzetközi katasztrófák - elsősorban földrengés - esetén a műszaki mentési és kutatási munkálatok elvégzése.
Az év elején közzétett felhívásra február elsejéig egyébként több száz, sok éves műszaki mentési tapasztalattal rendelkező hivatásos tűzoltó jelentkezett; a tervek szerint a szervezetet a későbbiekben 210 fős létszámra bővítik ki.
Az altábornagy a várható árvízi helyzettel kapcsolatban a sajtótájékoztatón kifejtette: a szervezetek folyamatosan figyelemmel kísérik a hazai folyók vízgyűjtő területein leesett hó olvadásának ütemét, ennek alapján az árhullám érkezését 14 nappal előtte közelítő, 5-7 nappal előtte pedig egészen nagy pontossággal lehet megmondani.
Az OKF főigazgatója a katasztrófavédelem készleteivel kapcsolatban elmondta, hogy a fővárosban 300 ezer, a megyékben pedig további 2,1 millió darab homokzsák van raktáron. Veszélyhelyzet kihirdetése esetén további egymillió homokzsák áll rendelkezésre, szivattyúkból pedig több mint háromszáz darabot tudnak üzembe állítani.