Továbbra sem tudni, mikor nyílhat meg végre a CET-ként emlegetett építmény Budapesten. A 27 ezer négyzetméter alapterületű üvegbálnát az eredeti megállapodás szerint már tavaly augusztusban át kellett volna adni. A kialakult patthelyzetért a beruházó és a főváros egymást okolják.
Több mint 356 millió forint pluszpénzt kap a CET-et gondjaiba vevő Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt., ha a Fővárosi Közgyűlés elfogadja Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes erre vonatkozó előterjesztését. A fővárosi tulajdonban lévő cég szeptemberben hatályba lépett - és most módosítani kívánt - közszolgáltatási szerződése értelmében évi 1,5 milliárd forintból kezeli a fővárosi önkormányzat ingatlanjait.
A döntéshozók a Duna partján felépült multikulturális központ „üzemeltetésre és hasznosításra való előkészítésére” bruttó 81,3 millió forintot adnának idén. Az épület használatbavételi engedélyének megszerzéséhez, illetve a megnyitáshoz szükséges építési munkákra pedig további 275 millió forintot szán a városvezetés. Az elvégzendő feladatok pontos listája ugyanakkor nem ismert, mivel az épület műszaki felmérésérét csak a létesítmény birtokbavétele után végezhetnék el.
A beruházó Porto Investment és a fővárosi önkormányzat még mindig nem tudott megegyezni az átadásról, patthelyzet alakult ki, amiért mindkét oldal a másikat okolja.
A Közraktárak között felépült multifunkcionális központ beruházója augusztusban mondta fel a fővárosi önkormányzattal 2007-ben kötött 32 millió euró értékű szolgáltatási szerződését, és egyúttal 60 napos ultimátumot adott a fővárosnak 10 milliárd forintos követelésének megfizetésére.
A Porto szerint Budapest súlyosan megsértette a szerződést, mivel törvénytelenül hívták le a bankgaranciát, jogtalanul érvényesítették ebből a késedelmi kötbért, ráadásul „elijesztik a bérlőket olyan hajmeresztő ötletekkel, mint a bánatpénz”. A főváros másként látja: a súlyos szerződésszegést a beruházónak kell bizonyítania. A felmondás mögött a fejlesztő tehetetlenségét látják, amivel azt próbálják leplezni, hogy nem tudják befejezni a projektet.
A 27 ezer négyzetméter alapterületű üvegbálnát az eredeti megállapodás értelmében már tavaly augusztusban át kellett volna adni, ám a főváros szerint a kulcsrakész állapothoz még sok minden hiányzik. A fejlesztő úgy látja: az épület jó minőségben elkészült, és csak az önkormányzat ellenállása miatt nem nyílhatott meg. A főváros viszont az épület fő attrakciójának számító üvegtetőt is átépítené. A 200-400 millió forintra becsült költségeket a korábban lehívott bankgaranciából fedeznék – olvasható a lapban.