Nem kapcsolja vissza a gázt a Tigáz a Pest megyei közintézményekben addig, amíg a fenntartó megyei önkormányzat vagy az állam nem rendezi a közel 100 millió forintos adósságot, illetve nem ad garanciát a rendszeres törlesztésre. Az iskolák forró teával, testmozgással és rövidített órákkal próbálják túlélni a kritikus időszakot, de olyan intézmény is akad, ahol már elrendelték a rendkívüli tanítási szünetet. Az önkormányzat és a Tigáz is egymásra várnak.
Jelenleg közel negyven Pest megyei intézményben nincs meleg víz és fűtés, a megyei önkormányzat tartozása a Tigáz felé 96 millió forintra rúg. A gázstop miatt most 18 iskolában hidegek a radiátorok: öt ceglédiben, két-két monoriban és váciban, illetve egy-egy aszódi, dabasi, gödöllői, ócsai, örkényi, péceli, ráckevei, szentendrei és szigetszentmiklósi intézményben.
Ambrus András, a Pest megyei önkormányzat szóvivője az MTI-nek kedden azt mondta, jelenleg az aszódi, a gödöllői és az örkényi középiskolában nincs tanítás, nyolc iskolában rövidített órákat tartanak, a többi helyen pedig általában ideiglenes "átköltöztetéssel" próbálják megoldani a gondot. Van, ahol órákkal később kezdik a tanítást, de olyan intézmény is akad, ahol még rendes munkarend szerint zajlik az oktatás. Pest megye önkormányzata közleményben kért elnézést a diákoktól, pedagógusoktól, és azt ígérik, „mindent megtesznek a tanítás feltételeinek helyreállítása érdekében".
A megyei önkormányzat súlyosan eladósodott, 2010 végén az összes adósság már meghaladta a 15 milliárdot – melynek egy része svájcifrank-alapú. Az önkormányzatnak a fenntartásában lévő 34 középiskola működtetésére 8,5 milliárdra van szüksége, de az államtól csak 5 milliárdot kapnak évente, vagyis 3,5 milliárd forint hiányzik – beszélt még augusztus végén az önkormányzat gondjairól a hvg.hu-nak Ambrus.
Sapka, kabát, mozgás
Megkerestünk több érintett intézményt is, hogy megtudjuk, hogyan próbálják túlélni a kritikus időszakot. Megyeri István, a monori József Attila Gimnázium igazgatója azt mondta, minden reggel ellenőrzik, hány fok van az épületben, és ha az átlaghőmérséklet 15 fok alá csökken, nem folytatják tovább a tanítást. Egyelőre tartják magukat, reggelente épületszárnytól függően 10,5-15 fok van, de napközben valamivel melegebb a levegő.
A diákok sapkában és kabátban vesznek részt az órákon, és többször átmozgatják őket a nap folyamán – részletezte Megyeri, aki arról is beszámolt: a szülők rendszeresen hangot adnak elégedetlenségüknek. Az iskolában egyelőre sem a beteg gyerekek, sem pedig a hiányzások száma nem nőtt látványosan.
Az igazgató azt mondja, tanítási szünetet a fűtés hiánya miatt csak rendkívüli esetben rendelnének el, hiszen az így kiesett óraszámokat pótolniuk kéne ahhoz, hogy érvényes legyen a tanév. Erre több megoldás is van: vagy lerövidítik a kötelezően előírt szüneteket, vagy bizonyos napokon egy-egy órával meghosszabbítják a tanítást.
Takaróval, párnával jönnek
A monori Sztretényi József Szakközépiskolában is kabátban ülnek be a gyerekek a rövidített, 30 perces órákra, a szünetekben pedig forró teát osztanak nekik – mondta a hvg.hu-nak Bogár Józsefné igazgatóhelyettes. „Ahol süt a nap, ott kicsit jobb, de egyébként 12-13 fok van, a tornateremben pedig még hidegebb. A gyerekek fáznak, a tanárok legalább járkálhatnak óra közben. Egy-két napig elviselik ezt az állapotot, de a tűrőképességnek is van határa” – magyarázta lapunknak az igazgatóhelyettes.
A Cházár András Többcélú Közoktatási Intézmény Szentendrei Tagintézménye valamivel jobb helyzetben van. Bár ott is rövidített, 35 perces órákat tartanak, átmeneti megoldásként hősugárzóval fűtenek egyes tantermekben (Monoron például a hősugárzókat „nem bírná el a rendszer"), és oda csoportosítják át a diákokat – tájékoztatta lapunkat Mikesy György igazgató, aki szerint a Pest megyei önkormányzat tájékoztatásával összhangban péntekig rendezik az adósságkérdéseket.
A szokásosnál két órával később kezdik a tanítást, 35 perces órákat tartanak, óra közben szintén tornáztatnak, szünetekben forró teát, délben pedig meleg ebédet adnak a meleg ruhában, takaróval és párnával érkező diákoknak a ráckevei Ady Endre Gimnáziumban – mondta az MTI-nek Molnár László igazgató. Az intézmény vezetője szerint nem kizárt, hogy rendkívüli szünetet kell majd elrendelnie – ebben az estben a végzősök másutt folytatnák a munkát az érettségi "szorítása" miatt.
„Mindenkit kirabolnak”
Szintén komoly helyzet állt elő a szentendrei Pest Megyei Könyvtárban, ahol a Tigáz az eddigi 2,3 millió forintos tartozás mellé egy újabb egymillió forintos számlát küldött ki a májustól októberig tartó időszakra kapacitáslekötés címszó alatt, miközben a könyvtár gázóráját májusban leszerelték.
Az intézmény igazgatója, Biczák Péter szerint korábban megpróbálták felbontani a szerződést, de erre a felhalmozott tartozás miatt nem volt lehetőségük. Biczák szerint a kiküldött számla jogilag nagy valószínűséggel rendben van, erkölcsi szempontból azonban elfogadhatatlan. „A szolgáltatók mindenkit kirabolnak, félelmetes” – mondta a hvg.hu-nak. Az intézményben jelenleg elektromos kályhákkal fűtenek, de a nyitva tartást egyelőre nem kellett megkurtítani.
Cegléd két megyei fenntartású iskoláját is érinti a gázstop, a település polgármestere, Földi László úgy nyilatkozott: tavasszal, amikor a középiskolások étkeztetése volt veszélyben, városi hatáskörben, önkormányzati kasszából még meg tudták oldani az ebédeltetést, de a mostanra felhalmozott, iskolákra vonatkozó megyei közüzemi számlatartozások átvállalása már meghaladja a város lehetőségeit.
Folyamatosan keresik a lehetőségeket a helyzet megoldására, a polgármester az oktatási és belügyi államtitkárságot, és Pintér Sándor belügyminisztert is megkereste, miközben folyamatosan kérik a fenntartó megyei önkormányzat sürgős intézkedését is.
Mindenki Orbánra vár
Ambrus András korábban a hvg.hu-nak azt mondta, a normatívák 1998 óta folyamatosan csökkennek, a szociális szférában például 2006-hoz képest idén feleannyi pénzt kapnak, de ez a többi területre is igaz. "2009-ig az önkormányzatok hitelfelvétellel és ingatlaneladásokkal próbáltak túlélni, de folyamatosan maguk előtt görgették a tartozásaikat". Ambrus azt mondta, az a fő probléma, hogy míg az állam kiró rájuk bizonyos feladatokat, forrást már nem biztosít a kivitelezésükre, a végén pedig rajtuk csattan az ostor.
A Tigázzal fennálló konfliktusról kedden Ambrus a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, két kisebb szolgáltató elfogadta garanciának azt, hogy Orbán Viktor kormányfő október 3-án aláírta a megyei önkormányzatok elnökeivel azt a politikai szándéknyilatkozatot, amelynek értelmében 2012. január elsejétől az állam átveszi a megyei önkormányzati intézményeket és azok adósságállományát, szerinte azonban a Tigáznak ez nem volt elegendő. Ambrus azt mondta, az önkormányzat most arra vár, hogy a Tigáz megnevezze, milyen garanciákra lenne még szüksége, a gázszolgáltató szerint azonban az önkormányzatnak kéne lépnie.
Száraz Gábor, a Tigáz szóvivője a hvg.hu-nak elmondta, ők a sajtóból és a Pest megyei önkormányzat egy leveléből kaptak tájékoztatást a miniszterelnöki szándéknyilatkozatról. A megyei intézmények államosításáról szóló törvényjavaslatot pár héttel később Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter be is nyújtotta a parlament elé.
A Tigáz szóvivője lapunknak azt mondta, mivel a Pest megyei önkormányzat a szerződéses partnerük, most a hivatalos tájékoztatást is tőlük várják azzal kapcsolatban, miképp kerül majd a kintlévőség-állomány rendezésre. A szóvivő szerint nyitottak az ésszerű megoldásra.
A konfliktus |
A Tigáz szóvivője szerint még nyáron jelezték a megyeházának: tartozásuk elérte a 130 millió forintot, ebből 87 millió a hatvan napon túli elmaradás. A felszólítás, illetve az adósságrendezési eljárás kilátásba helyezése után született írásos megállapodásban az önkormányzat vállalta, hogy adósságából 50 millió forintot egy összegben, a többit havi részletekben kifizeti a Tigáznak. Száraz Gábor szerint az 50 millió július elsején meg is érkezett, a részletek közül azonban egyet sem utalt át a megyeháza, ezért a szolgáltató ismételten felszólította az adóst kötelezettségének teljesítésére. Szeptember elején az a válasz érkezett, hogy a megye fizetne, de nincs hozzá forrása, míg október elején arról tájékoztatták a Tigázt, hogy az intézmények átadásáról szóló, az önkormányzati vezetők és a kormány közötti megállapodás garanciát jelent a tartozás rendezésére. Erre reagálva a Tigáz egyértelművé tette: csak akkor kapcsolják vissza a gázt a Pest megyei intézményekben, ha a kormány tudatja velük, hogy mikor és hogyan fizeti ki a megye tartozását, illetve milyen fizetési garanciát ad. |