Bár pontos adatok egyelőre nincsenek, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal szerint eléri a százat is azon rezidensek száma, akiket érdekel az ösztöndíj. A jelentkezőknek vállalniuk kell, hogy tíz évig a magyar egészségügyben maradnak, de megélhetésüket öt évre biztosítják csupán.
Hétfő éjfélig postázhatják a rezidensek a jelentkezésüket arra az ösztöndíjra, ami öt éven keresztül havi százezer forintos támogatást jelent számukra. Ennek feltétele, hogy tíz évre vállalják: a magyar egészségügyben dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt.
A meghirdetett hatszáz helyre eddig százas nagyságrendben jelentkeztek - mondja Paphalmi Rita, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal elnökhelyettese a hvg. hu-nak. Elvileg, ha nem lesz elég jelentkező, a határidő után bővíthetik a kört, ha pedig netán többen lennének, mint a megadott hatszáz fő, akkor rangsorolnak a pályázók között, például a tanulmányi átlag alapján.
Képlékeny ötletek
Arról azonban, hogy pontosan mennyien jelentkeztek, mely szakterületekről és milyen régiókból, még nincsenek adatok, a feldolgozáshoz valamennyi jelentkezési lapot be kell várniuk. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága által júliusban meghirdetett pályázatban kiírt hivatalos határidő ugyanis augusztus 20. volt, ám mivel ez munkaszüneti nap, hétfőn még lehet jelentkezni a programra.
„Nem jelentkeztem az ösztöndíjra” - mondja lapunknak egy szakorvosjelölt. Neki az nem tetszik a pályázatban, hogy az első öt évre biztosítanák csak a százezer forintot, „és az égvilágon semmit nem lehet tudni a második öt évről. Innentől kezdve pedig az egész képlékeny” - véli.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke is úgy látja: a szakorvosjelöltekkel biankó szerződést akarnak aláíratni. „Azt sem írják bele, hogy reálértéken megmarad-e a pénzük a második öt évben, semmilyen garanciát nem látok erre.” Az elnök szerint pedig éppen a második öt évben szoktak lakáshitelt felvenni vagy gyereket vállalni, amikor a bizonytalanság a legrosszabb. „Nálunk nagyjából tízen érdeklődtek az ösztöndíjprogramról; a szám jól mutatja, mennyire szkeptikusak a rezidensek” - mondja az érdekvédő.
A szakorvosjelöltek többsége, 3000-3500-an fontolgatják a külföldi munkavállalást, őket ez az ösztöndíj nem fogja megszólítani - véli Papp Magor, aki szerint ez a lehetőség továbbra sem biztosítja a doktorok megélhetését.
A hivatalos nevén Markusovszky Lajos-ösztöndíj keretében hatszáz szakorvos, a Than Károly-ösztöndíj révén pedig húsz szakgyógyszerész pályázhat a fizetésén felüli havi nettó százezer forintos támogatásra, amelyet november elsejétől öt éven keresztül folyósítanak. Szeptember közepéig döntenek arról, ki kaphat ösztöndíjat. Szerződésszegés esetén a szakorvosoknak arányosan, kamatostul vissza kell fizetniük a kapott összeget.
Hétfő délig 110-en jelentkeztek |
Az egészségügyi államtitkárság által meghirdetett rezidensi ösztöndíjprogramra hétfő délig 110-en jelentkeztek; a határidő éjfélkor jár le. A kiírás szerint 600 szakorvosjelölt és 20 szakgyógyszerész-jelölt kaphatna támogatást. Az egészségügyi szaktárca hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy délig 99 szakorvosjelölt és 11 szakgyógyszerész-jelölt adta be pályázatát az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalhoz arra az ösztöndíjprogramra, amelyben a képzésüket kezdő fiatalok öt évig havi nettó havi százezer forintos támogatást kapnak, ha vállalják, hogy legalább tíz évig a magyar állami egészségügyben dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt.
Közleményükben azt írták, hogy az államtitkárság újabb pályázati kört hirdet a szakorvosjelöltek Markusovszky Lajos ösztöndíjára és a szakgyógyszerész-jelöltek Than Károly ösztöndíjára. |