Az évtizedek óta lepusztult Belső-Erzsébetvárost leginkább a romkocsmák generálta buliturizmus töltötte meg élettel, az épületeken azonban általában nem a fejlődés jelei látszottak. A Kazinczy utca egy szakaszának megújítása ugyan csepp a tengerben, de első fecskének mindenképp jó.
Az elmúlt években, évtizedekben piaci alapon létrejött Budapesten néhány, hasonló üzlethelyiségekkel teli tematikus utca. A Múzeum körúton - és részben a Rákóczi úton - antikváriumok és könyvesboltok, a Falk Miksa utcában galériák és műkereskedések, a Király utcában pedig lakberendezési boltok és dizájnstúdiók határozzák meg az utca arculatát. Kevésbé ismert, hogy az újlipótvárosi Pozsonyi úton ingatlanirodák, a Hegedűs Gyula utcában pedig fodrászüzletek, szépségszalonok érik egymást.
A sajátosan budapestinek számító romkocsmák az elmúlt évtizedben elsősorban Belső-Erzsébetvárosban jöttek létre, a buliturizmus első számú célpontjává téve a régi pesti zsidónegyednek is nevezett városrészt. E tekintetben a kerület központja a Kazinczy utca lett, leginkább a romkocsmák ősének, a Szimpla Kertnek köszönhetően, amely ma már gyakorlatilag minden budapesti útikönyvben vagy programmagazinban szerepel.
A közelmúltban a Kazinczy utca teljes hosszában szórakozóhelyek nyíltak, immár nemcsak a bontásra szánt épületekben és a foghíjtelkeken; az idei nyár egyik legnépszerűbb szórakozóhelye, a Mika Tivadar Mulató például egy évtizedekig leromlott állapotú, nemrég felújított régi épületben nyílt meg. A romkocsmáknak egyre kevésbé nevezhető, a korábbinál feljebb pozicionált szórakozóhelyek jelentősen megváltoztatták a városrész életét és arculatát.
Első fecske
Miközben Belső-Erzsébetváros urbanisztikai szempontból Budapest egyik legizgalmasabb negyede, a VII. kerület az elmúlt években ingatlanpanamáktól és gyakran indokolatlan épületbontásoktól volt hangos. A régi épületek lebontása, s a helyükön épült, építészeti értékkel nem bíró épületek terjedése arra mutatott: a negyed - egyes várospolitikai vagy civil kezdeményezések ellenére - nem tudja megőrizni régi képét, értékeit.
A Kazinczy utca Wesselényi és Dob utca közötti szakaszának hamarosan befejeződő felújítása azonban némi reményre ad okot. Az utcaszakasz komplex rekonstrukciója a kultúra jegyében, európai uniós beruházásként valósul meg. A várhatóan ősszel záruló felújítás során megújulnak és részben új funkciót kapnak a lerobbant épületek, és a belső városrészhez méltó burkolatot is kap az utca.
A beruházás keretében felújították az ortodox zsinagóga utcai homlokzatát és annak belső udvarát, ahol a jövőben kulturális rendezvényeket tartanak majd. A zsinagóga felújítása évek óta tart, részben a főváros Műemléki Alapjának támogatásával. A VII. kerületi önkormányzat tájékoztatása szerint a jelenleg zajló külső és belső felújítások, a tetőszerkezet megújítása kiegészítik a korábbi munkálatokat, s mint írják: hozzájárulnak a korábbi restaurációk állagának megóvásához.
Az ELTE Pedagógiai Karának homlokzata már elkészült, auláját megnyitják a közönség számára. Ugyancsak rekonstruálták a kerület tulajdonában lévő Elektrotechnikai Múzeum utcafrontját, a trafóházat pedig alkalmassá teszik kiállítások, programok megrendezésére.
Logisztikai előrelépés
A projekt részeként két lakóházat is helyrehoznak, egyikük, a Kazinczy utca 34. szám alatti épphogy megmenekült a bontástól, ebben Zsidó Információs Központot alakítanak ki. A ma már műemléki védettségű, klasszicista stílusú épületet végül a szerkezeti elemekig visszabontották, és a teljes felújítással az eredeti állapotára állítják vissza.
A Dob utca és a Király utca sarkán álló épület részben lakóház, földszintjén az önkormányzat környezettudatos magatartásra nevelő központot alakít ki. A Dob utca 29. alatti épületnek felújították a külső és a belső homlokzatát, a tetőszerkezetét, a lépcsőházát, a függőfolyosót tartó, kőből készült konzoljait és a kapualját. Ugyancsak felújítják az elektromos hálózatot és kicserélik a gázalapvezetéket - közölte a hvg.hu-val az Erzsébetvárosi Önkormányzat.
A közmű- és épület-felújításokat követően a csökkentett forgalmú utca díszburkolatot kap, megszűnik az úttest és a járda szintbeli különbsége. A Kazinczy utcát praktikusan úgy újították fel, hogy előbb az épületeket rekonstruálták, a burkolatot csak ezután cserélik. Az elmúlt években ezt az egyébként nem túl bonyolultnak tűnő logisztikai eljárást nem minden alkalommal sikerült követni, egyebek mellett ezért hullott szét hamar a felújított Király utca.
Az önkormányzat közölte: a munkálatokat szeptember végére befejezik, a Kultúra utcája projekt megnyitóját októberre tervezik. A beruházás 1 milliárd 55 millió forintba kerül, ebből az Európai Unió támogatása 833 millió forintot tesz ki. Az önerőt a VII. kerület fizette.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.