Cáfolta a Hír Tv vádját az Economist
Alaposan kioktatta a Hír Tv-t a brit The Economist hetilap, melyet a Fideszhez közel álló kereskedelmi televízió azzal gyanúsított meg, hogy manipulált egy Orbán Viktorról készült fotót. Az Economist cáfolta és visszautasította a vádakat, valamint közölte az eredeti és az általuk közölt fotót. Kiderült, hogy szó sincs manipulálásról, a fotó csak színkorrekción esett át. Az Economist válaszlevelének ezidáig nyoma sincs a Hír Tv honlapján.
A Hír Tv szerdán arról adott hírt, hogy a Professzorok Batthyány Körének 2010. szeptember 7-ei rendezvényén Orbán Viktor miniszterelnökről készült fotót manipulálta a tekintélyes brit The Economist című hetilap. A fényképet eredetileg az AFP hírügynökség fotósa, Isza Ferenc készítette.
A televíziónak nyilatkozott Petromán László grafikus, aki elmondta: a képnél egy olyan eljárást használtak, amely megváltoztatja a kontrasztot, a kép bizonyos tónuskülönbségeit felnagyítja, és emiatt alapvetően megváltoztatja annak tartalmát. A Hír Tv azt állította, hogy a hetilap nem válaszolt az üggyel kapcsolatos kérdéseikre. Egyben idézte Szijjártó Pétert, Orbán Viktor szóvivőjét, aki a következőket mondta: „Sajnos megszokhattuk – akár a 1998–2002 közötti időszakra gondolok vissza –, hogy milyen manipulált, hamis, hazug, becsmérlő állítások jelentek meg a miniszterelnökről, tehát meglepődni nem kell.”
Csakhogy az Economist blogjában csütörtökön közzétette az eredeti és a lapban közölt képeket, a leghatározottabban visszautasítva a Hír Tv vádját. Egyben közölte a televíziónak küldött válaszlevelet is.
A John Micklethwait főszerkesztő által jegyzett levélben az Economist visszautasítja azt az állítást, amely szerint a lapban való megjelentetése előtt manipulálták volna a fotót. "Ez nem igaz, mint ahogy ezt tegnap képszerkesztőnk el is magyarázta újságírójuknak még a beszámoló közzététele előtt" – olvasható levélben, amely szerint a kép ugyan színkorrekción esett át és méretét is megváltoztatták, de a Hír Tv beszámolójával ellentétben e rutinmódosításokon kívül nem történt alapvető, érdemi változtatás.
Az Economist szerint a lap elküldte az eredeti és a megjelent fotót is, a Hír Tv újságírója pedig elismerte, hogy nem is hasonlította össze őket, illetve nem mondaná meg, hogyan is manipulálhatták volna a lapnál a felvételt. Miután letette a telefont, nem jelzett vissza ezzel a felületes interjúval kapcsolatban, annak ellenére, hogy erről biztosította a képszerkesztőt – szól az Economist levele. Ez a lap szerint vélhetően azért történt, mert a Hír Tv újságírója még ezután sem tudott rámutatni a manipuláció egyetlen nyomára sem.
„Igaz, hogy képszerkesztőnk név nélkül nyilatkozott az újságírójuknak. De a beszámolójukban nem érzékeltették azt, hogy biztosította őt afelől, nem manipluláltuk a képet. És nem jeleztek vissza, hogy hivatalos kommentárt kérjenek tőlünk” – olvasható a levélben.
„Semmi sem olyan értékes a The Economist számára, mint a nehéz munkával elért, objektív és pártatlan újságírással kapcsolatos hírnevünk. Tevékenységünk megkérdőjelezésével, amit, úgy tűnik, valamiféle politikai előnyszerzés ösztönöz, megrágalmaznak minket és félretájékoztatják nézőiket” – teszi hozzá a levél.