„Ha most akarnád megszervezni az esküvődet, és ehhez egy felkapott helyszínt szeretnél választani, talán jövő nyárra beférnétek, de még ez sem biztos” – érzékelteti D. Nagy Krisztina, aki már öt éve részese az egyre duzzadó esküvőiparnak, hogy mekkora a pörgés a szakmában. A cégével Ausztráliában és Magyarországon egyaránt jelenlévő üzletasszony sok mindent látott már, de még mindig előfordul, hogy újat tudnak mutatni az egyre csillogóbb, egyre egyedibbre dizájnolt eseményeken. A csoki szökőkút, a tűzijáték már lejárt lemez.
„Jártam esküvőn, amelyen az arra az alkalomra készített illat lengte be a termet, az esemény saját illata” – emel ki egy extrém példát Krisztina, aki maroknyi csapatával esküvői filmeket készít, így kapcsolódik a milliós bizniszhez. „Egy-egy film 15-20 perces legfeljebb, hogy mennyibe kerül, azt az egyéni igények határozzák meg, hogy mennyi munkát jelent megcsinálni. Pár tízezer forinttól a több százezres nagyságrendig terjedhet a számla” – taglalja a tévésből lett esküvői videós, aki már minden eshetőségre felkészült csapattal dolgozik, még búvároperatőrt is tud keríteni, ha szükséges, hiszen "a hétvégi esküvői videósok ideje lejárt". Ezt üzeni honlapján a cég, a La Mémoire Filmstúdió.
„A szezon korábban áprilistól októberig tartott, de mostanában gyakorlatilag nincs megállás, még januárban is dolgozunk. Nem csak Magyarországon tevékenykedünk, az egész kontinensen forgatunk, ha hívnak minket, még Indiában is kaptuk megbízást korábban” – jellemzi a helyzetet a vállalkozó, aki úgy véli, bár komoly növekedésnek indult a piac itthon is, még nincs vége, van hová terjeszkedni, hiszen a műfaj bölcsőjének tekinthető Egyesült Államokból és Ausztráliából folyamatosan szivárognak be a legújabb trendek. „Nagy divat lesz hamarosan a tematikus esküvő – jósolja Krisztina, és tanácstalan tekintetünket látva gyorsan meg is magyarázza, mire gondol: „Mondjuk minden a Star Wars mozifilmre rímel kicsit a díszítésben, vagy az egész esküvő folyamán egy-egy motívum köszön vissza, egy szín dominál és hasonlók. Jártam már esküvőn, ahol a dress code rövidnadrág volt a férfiak számára, mert a vőlegény nem szerette volna, ha a nagy melegben kényelmetlenül érzik magukat a vendégek. Eredeti ötlet volt az is, amikor a pár egy kastélyban korabeli ruhákba öltöztette az egész násznépet, hogy így tegye hangulatossá az estét” – hoz újabb példákat a különleges igényekre D. Nagy Krisztina, aki szerint már most milliárdok forognak az iparággá fejlődött esküvői szolgáltatásokban.
Ezt erősítette meg Varga Rózsa, a szolgáltatásait nyolc éve kínáló Bonjour Rendezvényiroda vezetője is, akivel arra vállalkoztunk, hogy összeszámoljuk egy esküvő költségeit. „Ha elegáns esküvőt akarunk felkapott helyen, és vannak extra igényeink is, akkor kétmillió forintot minimum rá kell szánni, de nálunk sokszor ennek az összegnek a többszörösét is elköltik a párok” – figyelmeztet Varga Rózsa, mielőtt nekifogunk. Nem lesz olcsó tehát, még szerencse, hogy csak játszunk a számokkal.
A furcsa kérések listája igen hosszú. Van, aki azt szeretné, hogy huszárok kísérjék lovon a templomba, mások hajóval akarnak érkezni a Tihanyi Apátságba, amely jelenleg a legexkluzívabb helyszín az országban, de ha a pár azt szeretné, hogy pillangók repkedjenek körülöttük a szertartáson, az is megoldható.
„Az anyakönyvvezető kijöhet akár egy kastély kertjébe is összeadni a párt, persze ez pénzbe kerül. Ha akarnak, az eskü után tandemugrást hajthatnak végre egy repülőről, ez is pénzbe kerül. Ha akarják, a pirotechnikusok a pázsitra írják a nevüket. Ha azt szeretnék, hogy minden aranyszínű legyen, akkor aranyba borítunk bármilyen termet, bármi kivitelezhető. Egyedül a veszélyes ötletekről próbálom lebeszélni a párokat, nehogy a nagy nap tragédiával végződjön. A hőlégballonos vagy helikopteres érkezést például nem támogatom. Amennyiben állatokat akarnak a ceremóniába bevonni, azt nagyon körültekintően tesszük, úgy, hogy semmi bajuk ne essék, de nem örülök, amikor például galambokat kérnek tőlünk” – avat be minket részletekbe Varga Rózsa, mielőtt nekilátunk összeszámolni a költségeket.
„A szervezés maga – persze ez a feladatok mennyiségétől is függ – körülbelül százezer forintba kerül. A vacsorára érdemes vendégenként tízezer forintot szánni. Amennyiben az anyakönyvvezetőt külső helyszínre hívjuk, azt további 50-60 ezer forintunk bánja. Egy kastély napi bérleti díja 500-700 ezer forint lehet reggelivel és szállással. Ha nem ragaszkodunk hozzá, hogy csak a pár és a násznép tartózkodjon az épületben és annak udvarán, ha a turisták nem zavarnak minket, ez lehet olcsóbb is. A zenekar díja, ha neves zenészeket kérünk fel, minimum 200-250 ezer forint, a menyasszonyi ruha ára is 100 ezer forinttól a milliós összegekig változhat. Sokan kérnek egyedi tervezésű ruhát, ilyenkor a tervező neve is felfelé hajtja az árat. Én a magyar divattervezőket szoktam ajánlani, hiszen ők is vannak olyan jók, mint bármelyik külföldi. Egy limuzin 50-100 ezer forintba kerül egy órára, a virágokra pedig minimum 200 ezret kell szánni akkor is, ha semmilyen extra kívánságunk nincs. Persze, aki augusztusban gyöngyvirágot szeretne az asztalon látni, annak Hollandiából szerezzük be a virágait igen boros áron” – meséli az esküvőiparban cégével nyolc éve tevékenykedő üzletasszony.
Az esküvői szolgáltatások, bár nem a multik uralják a piacot, rengeteg embernek adnak munkát, számtalan vállalkozás épül erre az egy műfajra. A virágosok, a virágokat hűtőkocsiban a helyszínre szállító cégek, a különleges menüt elkészítő éttermek, a vidéki kastélyok kertjében felszolgáló személyzet, a dekorációt megálmodó látványtervező irodák, a dekorációs elemeket elkészítő vállalkozások, a hajóskapitányok, a helikopterpilóták, a limuzinok sofőrjei, a látványos pirotechnikai megoldásokat kínáló szakemberek, sőt, a szállodai szobalányok számára is stabil bevételt jelentenek ezek az események. A „felesleges fényűzést” látva ellenérzéseink is támadhatnak, de tény, hogy minél különlegesebb, minél csillogóbb esküvőt rendeznek maguknak a párok, annál többen ehetnek az évről évre nagyobb esküvői tortából egy szeletet.