Orbán az euró bevezetésnek dátumára "nem tud kezet adni"
Orbán Viktor vállalja, hogy ha pártja kormányra kerül, akkor a vállalatok adóterheit négy, a lakosságét hat év alatt a régiós versenytársak szintjére csökkenti. A Fidesz elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) hétfői budapesti fórumán az euró bevezetésének időpontjára "nem tudott kezet adni", ugyanakkor azt ígérte, a családon belüli öröklésnél "szabad vagyon áthárítást" vezetnek be.
Orbán Viktor, a VOSZ hatpontos kérésére reagálva azt mondta: abból ötöt tud vállalni, az euró bevezetésének időpontja helyett a családon belüli öröklés kérdésének rendezését vetette fel hatodikként. (Demján Sándor, a VOSZ elnöke a fórum elején ismertette a VOSZ 6 pontos javaslatcsomagját, amelynek első lépéseként a versenyképes adókat emelte ki. Hozzátette, hogy szükség van társulásra és összefogásra, a termelés prioritására, piacteremtésre a magyarországi vállalkozások számára, fel kell lendíteni a hazai kis- és középvállalkozásokat, be kell vezetni az eurót, de nem mindenáron.)
A Fidesz elnöke kifejtette: a következő kormány vállalni tudja, hogy a vállalkozók adóterheit négy, a lakosságét hat év alatt a régiós versenytársak szintjére, majd valamivel az alá csökkenti. Orbán Viktor kiemelte: akkor nevezik majd meg az euró bevezetésének időpontját, ha az reálissá válik, mert már sokszor megégette magát a magyar politika az időponttal; "erre a pontra nem tudok kezet adni". Ennek kapcsán azt mondta: nem belátható időpontra tolódik az euró bevezetése, mert az elmúlt nyolc év után nem lehet néhány éven belül olyan gazdasági növekedést előidézni, amellyel az unió átlagának 80 százalékát elérjük. A Fidesz elnöke az euró bevezetésének időpontja helyett egy másik vállalást tett: szabályokat alkotnak az örökösödési rend, a szabad vagyon áthárítási jogának fenntartására érdekében, mert az "államnak nincs keresnivalója az egyenes ági öröklésnél, a családi ügyekben nemcsak vállalkozás, hanem senki esetében".
Tíz év alatt egymillió munkahely
A társulásról szólva aláhúzta: támogatják, hogy szakmai, regionális tőketársaságok jöjjenek létre 2011 során. A termelésről szólva a pártelnök megismételte, hogy a terveik szerint 10 év alatt egymillió munkahelyet hoznak létre. Orbán Viktor piacteremtés kapcsán azt mondta: vállalja, hogy 2012-re a hazai közbeszerzéseken a többségi magyar tulajdonban lévő vállalkozások ugyanolyan arányban lesznek nyertesek, mint a német és a francia gazdaságban az ottani többségi tulajdonú cégek. A kis- és középvállalkozások fellendítéséhez aránymódosításra van szükség az uniós források esetében a gazdasági és nem gazdasági célú beruházásoknál, utána pedig a kkv-k irányába; elérhető, hogy a hazai termelő kkv-k az uniós támogatásokból 50 százalékban részesüljenek.
Orbán Viktor szerint a magyarok arra várnak, hogy "megalkossuk az értékteremtő piacgazdaságot". Azt mondta: az értékteremtő piacgazdaság a munkaerő hozzáadott értékére épül, magyar fejjel gondolkozik, magyar munkaerőt alkalmaz, magyar erőforrásokra épít, a magyar beszállítókat részesíti előnyben. Úgy fogalmazott, hogy a következő kormány programjának alappilléreként ki kell mondani: "egész Magyarország egy nagy vállalkozás előtt áll"; a magyar gazdaság talpra állítása a régi alapon nem valósítható meg.
Mint mondta, az egész ország erre a nagy vállalkozásra bíztatja őket, ebben az ország megmutathatja az erejét, szorgalmát, tudását. Az értékteremtő piacgazdaság a munkaerő hozzáadott értékére épül, magyarul, magyar fejjel gondolkozik, magyar munkaerőt alkalmaz, magyar erőforrásokra épít, a magyar beszállítókat részesíti előnyben, azaz Magyarország erejét növeli - szögezte le. Kiemelte: a pártnak és a vállalkozóknak ezzel a szövetkezéssel el kell kerülnie azt, hogy Magyarország Európa cselédországa, szegényháza legyen.