Fiktív tanulókkal töltöttek meg egy selyebi iskolát
Fiktív nevekkel turbózták fel a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Selyeben található mezőgazdasági szakiskola tanulóinak névsorát, hogy minél több állami támogatást tudjanak felvenni.
Bár az intézményt korábban többször is ellenőrizték, senkinek nem tűnt fel, hogy a diákok névsorában között olyanok is vannak, akik már évek óta nem élnek. Egy elbocsátott pedagógus feljelentése nyomán fordult egy független szakértőhöz az önkormányzat, aki feltárta a visszaéléseket. A polgármester ezután feljelentést tett.
A Magyar Államkincstár több mint negyvenmillió forintot vont vissza az önkormányzattól, amely ezek után kénytelen volt eladni minden értékesíthető vagyontárgyát, hogy a dolgozók tavalyi bérét januárban ki tudják fizetni. A bajok akkor kezdődtek, amikor veszélybe került a helyi általános iskola, mert nem volt elég gyerek a faluban. Azért, hogy megmentsék, az alapfokú oktatás mellé 2006-ban egy mezőgazdasági szakiskolát alapítottak.
Az iskolába az első tanévben harminc, a következőben pedig már hetven nemlétező tanuló volt nyilvántartásba véve. A vám- és pénzügyőrség jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének gyanúja miatt vizsgálja a volt igazgató szerepét az ügyben, aki egy szomszédos községben is vezetet hasonló intézményt, de az is bezárt.
Taskó Béla, Selyeb mostani polgármestere szerint a már megszűnt intézményben több tanárnak nem volt megfelelő végzettsége. Állítja: a matematikát egy szabó tanította, a németet egy egészségügyi végzettséggel rendelkező hölgy, a fizikát pedig egy villanyszerelő. Az egykori igazgató és felesége, aki szintén ott tanított, havonta több százezer forint fizetést vett fel havonta.
Pusztai László