2009. október. 07. 17:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 07. 16:33 Itthon

Zuschlag-per: egyes szervezetek több pénzt kaptak

Egyes civil szervezetek nagyobb összegű támogatást kaphattak a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram (GYIA) tanácsához benyújtott pályázatokon, ha cserébe támogatták a minisztérium által preferált szervezeteket - mondta a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyó Zuschlag-perben szerdán délután kihallgatott tanú.

A GYIA-tanács ülése előtt a civil oldal szóvivőjével, Prácser Lászlóval (a kilencedrendű vádlottal) egyeztetett Ocsovai Tamás, aki akkor az ifjúsági ügyekért is felelős minisztérium helyettes államtitkára volt, és arra kérte, hogy támogassa a Zuschlag János érdekeltségébe tartozó szervezetek pályázatait - mondta a tanú, aki 2002-től 2006-ig az Ifjúsági és Sportminisztériumban, majd a tárca jogutódjainál dolgozott szakreferensként.
   
A tanú vallomása szerint, a civil delegáltakat Ocsovai Tamás helyettes államtitkár arra kérte, hogy támogassák a Zuschlag János érdekeltségébe tartozó szervezetek pályázatait. A tanú részt vett a GYIA-tanács ülésén, ahol - állítása szerint - a civil oldal képviselője, Prácser László előterjesztette az Ocsovai Tamás által is kért javaslatokat. A tanú a nyomozati szakban azt vallotta: Prácser László pályázatokat írt Zuschlag Jánosnak, amiért pénzt kapott az elsőrendű vádlottól.
   
Prácser László kilencedrendű vádlott tagadta a tanú állítását, mely szerint ő Zuschlag János részére pályázatokat írt. A vádlott a tanácsvezető bíró kérdésére válaszolva elismerte, hogy a GYIA-tanács ülése előtt "valóban felmerült az, hogy a támogatásért cserébe a civil oldal felvállalja a kormányzati oldal előterjesztését".
   
Zuschlag János is reagált a tanú vallomására. Az elsőrendű vádlott tagadta, hogy ő pályázatot íratott volna Prácser Lászlóval, de - mint mondta - az előfordult, hogy egyes pályázatokat átnézetett hozzáértőkkel. Zuschlag János beszámolt arról, hogy a pályázatok elosztása előtt széles körű egyeztetés volt a civil oldal és a kormányzati oldal között. "Az nem igaz, hogy ez arra a hat-hét szervezetre irányult, amivel engem összefüggésbe hoznak" - tette hozzá.
   
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség bűnszervezet tagjaként, különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt nyújtott be vádiratot Zuschlag János és 15 társa ellen. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szerint a vádlottak fiktív civil szervezetek révén 75 millió forint állami támogatás jogosulatlan megszerzésében működtek közre.
   
Zuschlag János, aki egykor az MSZP országgyűlési képviselője, a párt megyei szervezetének ügyvezető elnöke volt, 2007. szeptember 21-étől előzetes letartóztatásban van.
   
A per október 13-án tanúkihallgatásokkal folytatódik.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.