2009. április. 08. 18:13 HVG Utolsó frissítés: 2009. április. 08. 17:59 Itthon

Gyurcsány Ferenc, a balladai kőműves

Gyurcsány Ferenc kormányzásának részeredményeire is rávetülnek azok a súlyos kudarcok, amelyek szavahihetőségének elvesztésére vezethetők vissza. A 57. miniszterelnöknek a balladai kőművesek sorsa jutott.

Medgyessy Péter utóda valóban kivételes történelmi pillanatban, az Európai Unióhoz történt csatlakozás után nem sokkal vehette át a kormányrudat. A szocialisták derűlátása másfél évvel később még csak erősödött. 2006 tavaszára az MSZP már úgy vélte, nagy ívű tervének, a jóléti rendszerváltás folytatásának voltaképpen már a fedezete is rendelkezésre áll. A baloldal diadalmasan nyugtázta, hogy a miniszterelnök diplomáciai erőfeszítései nyomán az EU akkori 25 tagállama közül Magyarország harcolta ki a második legnagyobb összegű támogatást (az egy főre jutó szubvenció mértéke alapján). „Itt az ideje és végre a lehetősége is annak, hogy (…) hazánk az életminőség tekintetében is nyugati országgá váljon” – szárnyalt az MSZP választási programja alkotóinak fantáziája.

A csillagok sokáig kivételesen szerencsés állása ellenére Magyarország 57. miniszterelnöke mégis úgy fog bevonulni a történelemkönyvekbe, mint aki nem tudott élni a kezében lévő lehetőségekkel. Pedig az egymást követő két Gyurcsány-kabinet az utóbbi négy és fél évben nem jelentéktelen fejlesztéseket hajtott végre. 175 kilométer autópálya, két új Duna-híd, Művészetek Palotája Budapesten, - csak néhány a megépített új objektumok közül. A kormányfő programjának megfelelően a kormányfő csökkenteni tudta a társadalmi különbségeket is. Míg 2003-ban 8,1, négy évvel később már „csak” 6,8-szoros különbség volt itthon a legszegényebb és a leggazdagabb egy-egy milliós réteg egy főre jutó jövedelme között.

A cikket teljes egészében elolvashatja a legfrissebb HVG-ben.
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.