Ingatlan MTI 2016. szeptember. 26. 12:10

Fél évvel a legendás tervező halála után adták át egyik utolsó művét – fotógaléria

Az antwerpeni kikötői hatóság épülete egy hajót formáz, és a városi tűzoltóság 19. századi épületének tetejére került. A tervező, Zaha Hadid fél éve hunyt el.

Átadták a belgiumi Antwerpen kikötőjét irányító hatóság parancsnoksági épületét, amelyet a márciusban elhunyt Zaha Hadid iraki–brit építész tervezett – közölte az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán hétfőn.

A hajót formázó gigantikus épület a városi tűzoltóság 19. századi épületének tetejére került. Az 55 millió eurós (mintegy 17 milliárd forintos) beruházás négy év alatt valósult meg a félmillió lakosú Antwerpen belvárosa és történelmi kikötője határán. Az épület több mint 27 ezer négyzetméter hasznos alapterülettel rendelkezik és 46 méteres magasságával kilátást biztosít mindkét városrészre.

Kattintson galériánkért!
AFP / Belga Mag / Dirk Waem

Az acél és üveg homlokzat az észak-belgiumi kereskedőváros szimbólumává vált csiszolt gyémánt háromszögeket utánozza.

Az épületegyüttes a konferenciaterem és a panorámaétterem mellett 500 kikötői alkalmazottnak biztosít munkahelyet – írta a közszolgálati csatorna honlapja.

Zaha Hadid március végén, 65 éves korában szívroham következtében hunyt el. 

Kattintson galériánkért!
AFP / Belga Mag / Dirk Waem

Hadid az egyedüli nő, aki elnyerte – 2004-ben – az építészeti Nobel-díjként is emlegetett Pritzker-díjat. A római MAXXI épületéért 2010-ben megkapta az év legjobb brit építészének járó Stirling-díjat is, amelyet a következő évben ismét neki ítéltek a londoni Evelyn Grace Akadémia épületéért. Tavaly az első női kitüntetettje lett a Brit Királyi Építészeti Intézet (RIBA) aranyérmének.

Zaha Hadid híres munkái közé tartozik a kínai kuangcsoui operaház és a londoni olimpiára épített vízi központ, a London Aquatics Centre, valamint az egymásba olvadó cseppeket formázó szöuli Dongdaemun dizájnközpont. Németországban ő tervezte többek között a Weil am Rheinban lévő tűzoltóállomást és a lipcsei BMW-központot, Ausztráliában és a világ más pontjain is több épülete áll.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.