Összeomlóban az üzlethelyiségek piaca
Míg globálisan 2013-ban is jelentős terjeszkedésre készülnek a kiskereskedők, Magyarországon drámaian visszaesett a kereslet az üzlethelyiségek iránt.
A makrogazdasági kilátások miatt 2013-ban számos országban sokkal kevesebb kereskedő tervez bővíteni, mint 2012-ben: főleg Olaszország (19 százalék vö. 46 százalék), Oroszország (12 százalék vö. 35 százalék), Portugália (7 százalék vö. 22 százalék), Magyarország (5 százalék vö. 14 százalék) és Görögország (4 százalék vö. 13 százalék) esett vissza. Németországon kívül csak Omán javított: 2013-ban a kereskedők 6 százaléka bővítene szemben a 2012-es 4 százalékkal. Kelet-Közép-Európában, ahol a legtöbb kereskedő visszavett boltnyitási terveiből, még mindig Lengyelország (23 százalék) a legvonzóbb célpont, majd Csehország (15 százalék), Oroszország (12 százalék), Románia (9 százalék) következik. Magyarország (5 százalék) jelentősen lemaradva, Szlovákia (4 százalék), Bulgária és Szerbia (3 százalék3 százalék) előtt áll.
A globális kiskereskedelem szereplői a CBRE legfrissebb felmérése szerint a kereskedők háromnegyede legalább öt üzlettel bővíti hálózatát, egyötödük pedig az év végéig harminc vagy több üzletet tervez nyitni az európai, közel-keleti és afrikai régióban. Magyarországon viszont drámaian visszaesett az új boltok nyitására irányuló kereskedői kereslet.
Csörgő Anita, a CBRE kiskereskedelmi vezetője az elmúlt 15 évben nem érzékelt ilyen negatív hozzáállást a magyarországi piaccal szemben. Ezt főleg Magyarország általános nemzetközi megítélésével, illetve a gazdasági és jogi környezet bizonytalanságával magyarázza: „Ugyanakkor a budapesti üzletek jelenlegi, 2012-es bevételi eredményei a legtöbb kiskereskedő számára nem rosszak, főleg a többi közép-kelet-európai piaccal összehasonlítva. Legtöbben stagnáló forgalomról számolnak be, de néhány szegmensben nőttek a bevételek az elmúlt 12 hónapban. A profitráta csökkent, főleg a helyi lakosság gyengülő vásárlóereje miatt, ez pedig nem teszi lehetővé az árak emelését, miközben a költségek és az áfa is emelkedtek.”
A szakértő lát arra esélyt, hogy a jelenlegi negatív hozzáállás megváltozzon. „A kereskedőknek ehhez a sokkal erősebb „nagy-budapesti” piacra kell koncentrálniuk, ami jobb kilátásokkal kecsegtet, mint más régiós fővárosok, főleg, ami a demográfiai trendeket illeti. A többi hazai város esetében azonban még hosszú évek GDP-növekedésére van szükség, hogy az általános vonzerő és forgalom növekedjék, hiszen sokkal kisebb piacról van szó bármelyik megyeszékhely esetében, mint Budapest.
Az európai kiskereskedelemben a többcsatornás értékesítés egyre fontosabbá válik, 2013-ban az új üzlethelyiségek mellett az online vásárlás fejlesztése is prioritás lesz: a CBRE felmérése alapján a kiskereskedők 40 százaléka tervezi a földrajzi terjeszkedést az online piacon, míg 2012-ben csak 28 százalékuk nyilatkozott így, akkor inkább a webáruházak termékválasztékának növelését tartották szem előtt. A megkérdezett cégek kevesebb, mint egyharmada (27 százaléka) nem rendelkezik tervekkel online hálózata fejlesztésére.
A bolthálózat 2013-as bővítése terén a kiskereskedők 2012-es expanziós törekvéseikhez hasonlóan terveznek: 44 százalékuk nyitna 10 vagy kevesebb boltot. A tavalyi évhez képest viszont a kereskedők nagyobb, egyharmados arányban terveznek 11-30 üzlethelyiséggel bővíteni – az ambiciózus terveik reálisak, bár a számos piacon nehezen elérhetőek az első osztályú ingatlanok. A kereskedők egyötöde jelentős bővítést tervez: 30 vagy több egységgel növelné hálózatát, habár ez kismértékű visszaesést mutat a 2012-es tervekhez képest, amikor is egynegyedük nyilatkozott hasonlóan.
„A kereskedőktől érkezett jelzések szerint a többcsatornás értékesítés nagyobb fejlesztésekhez vezet az új és jelenlegi üzletekben egyaránt, és úgy tűnik, hogy kiegészíti és nem felváltja a hagyományos vásárlást, mint társas tevékenységet. Az internet fejlődését sok piaci szakértő nagy aggodalommal kísérte figyelemmel, ám ma már úgy véljük, ezek a félelmek eltúlzottak voltak, és a többcsatornás értékesítést kiegészítésnek és az erősödő versenynek kell tekintenünk.” – nyilatkozta Peter Gold, a CBRE határon átnyúló kereskedelemért felelős európai vezetője.
A kereskedők legfontosabb célpontja Németország (54 százalék tervez bővíteni), ezt a német gazdaság (relatív) ereje magyarázza. 2012 első felében 20 új nemzetközi brand lépett a német kiskereskedelmi piacra, főleg az olyan luxus- és felső-kategóriát képviselő márkák, mint a Paule Ka, a Belstaff, a Stone Island, a Loiza, a Zadig & Voltaire, a Tory Burch és a J. Lindberg.
Habár a kereskedők számos piacon tervek bővíteni 2013-ban, még mindig a legkisebb kockázatot keresik. Jövőre minden európai piac veszített vonzerejéből; a legkedveltebb célpontok Ausztria (25 százalék), Hollandia (24 százalék), az Egyesült Királyság (24 százalék) Lengyelország (23 százalék), Spanyolország (23 százalék) és Franciaország (22 százalék).
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.