Sokminden elúszhat egy rossz biztosításon
Ma már szinte elképzelhetetlen biztosítás nélkül fenntartani egy lakást, vagy bármilyen más ingatlant, a kérdések inkább a részletek körül vetődnek fel. melyik biztosítás mire nyújt fedezetet és mennyi és milyen kiegészítő biztosítást célszerű kötni. lakásbiztosítási körkép a Lakásfókusz blogtól.
Az alábbi káreseményekre a biztosítások szinte kivétel nélkül vállalják a károk megtérítését:
• tűz, robbanás, villámcsapás;
• vihar, felhőszakadás, árvíz;
• hónyomás, jégverés;
• földrengés, fölcsuszamlás, kő- és földomlás, üregbeomlás;
• idegen jármű ütközése, légijármű ütközése, idegen tárgy rádőlése.
A lakóingatlanokat fenyegető, lehetséges károk skálája az apróságoktól a totálkárig terjedhet. Ha utóbbi bekövetkezik, a vagyonvesztés olyan mértékű lehet, amit évtizedek alatt is csak nehezen lehet pótolni. Ezt a kilátástalan helyzetet el lehet kerülni, vagy legalábbis jelentősen lehet csökkenteni a károkat egy lakásbiztosítással. Hogy a felismerés nem új keletű, azt jól mutatja, hogy a magyarországi lakások több mint két harmada rendelkezik biztosítással.
Könnyen csalódás érheti azonban az ingatlan tulajdonosát vagy lakóját, ha a biztosítás megkötésekor nemrágta át magát a részleten és a biztosítási feltételeken – írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. Kulcskérdés lehet ugyanis, hogy a megkötött lakásbiztosítás pontosan milyen fedezeteket tartalmaz. Jó tudni, hogy lakásbiztosítást nemcsak saját tulajdonú, hanem bérelt lakásra, házra is lehet kötni.
Az őszi esőzések beköszöntével, a tél közeledtével érdemes például ellenőrizni, hogy a természeti károk közül melyekre nyújt fedezetet a meglévő biztosítás, és amennyiben szükséges, akár a biztosítási év közben is lehet módosítani, bővítheteni a fedezetek körét.
A lakásbiztosításokhoz manapság olyan szolgáltatások is választhatók, mint
• az oltás, a mentés, a rom- és törmelékeltakarítás, a kárenyhítés költségeinek megtérítése;
• az átmeneti lakással kapcsolatosan felmerülő költségek, bérbe adók számára az elmaradt bérleti díj megtérítése;
• a személyi okmányok pótlásával és bankkártyák letiltásával, a zárcserével kapcsolatos költségek.
A legnagyobb, sok millió forintos káreseményekre az alapvető biztosítások is fedezetet nyújtanak, míg a kiegészítő biztosítási lehetőségek révén az is elérhető, hogy a káresemények széles körénél se érjék az ingatlan tulajdonosát komolyabb anyagi veszteségek. Nem mellékesek az olyan kényelmi szempontok sem, mint azok az utóbbi időben egyre népszerűbb szolgáltatások, mint többek között a zárcsere költségeinek megtérítése, az áramszünet esetén a mélyfagyasztott élelmiszerekben keletkezett károk kifizetése, vagy ingyenes, esetleg kedvezményes javítási, helyreállítási szolgáltatás igénybe vétele.
Az alábbi káreseményekre a biztosítások szinte kivétel nélkül vállalják a károk megtérítését:
• tűz, robbanás, villámcsapás;
• vihar, felhőszakadás, árvíz;
• hónyomás, jégverés;
• földrengés, fölcsuszamlás, kő- és földomlás, üregbeomlás;
• idegen jármű ütközése, légijármű ütközése, idegen tárgy rádőlése.
Minél részletekbe menőbb biztosítást kötünk, annál részletesebb adatokat kér azonban a biztosítótársaság is a szerződés megkötése előtt. A leggyakrabban például az ingóságok ellopása kapcsán pattannak ki viták a biztosítók és a károsultak között, „bemondásos” alapon ugyanis a biztosító nem hiszi el, hogy valóban nagy értékű vagyontárgyakat tulajdonítottak el a lakásból. A legtöbb társaság számlát, garanciajegyet kér a kártérítéshez, de van olyan megoldás is, hogy a biztosítási szerződés megkötésekor egy szakember felméri a házban, lakásban található ingóságokat a későbbi viták elkerülése céljából. Utóbbi megoldásnál arra kell odafigyelni, hogy egy-egy nagyobb értékű vagyontárgy beszerzéséről azonnal értesíteni kell a biztosítót is, és akár újabb helyszíni szemlére is sor kerülhet.
* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is
A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.