A penészedés oka lehet a falak rossz szigetelése, például emiatt a falakba felszivároghat a talajvíz.
A penészedés oka lehet a falak rossz szigetelése, például emiatt a falakba felszivároghat a talajvíz. A szigeteletlen hőhidak eltérő felmelegedési sebessége miatt is páralecsapódás keletkezhet, ahol a nedvesség kedvez a gombák elszaporodásának. A lakás légtömörsége, huzatmentessége is okozója lehet a penész fellépésének.
Ez egyébként egy érdekes ellentmondás: a szigetelés lényege, hogy az energiatakarékosság miatt ne szökjön ki a hő. De ezzel együtt a pára is bent maradhat. Sokaknál akkor kezdenek penészedni a falak, amikor a fa nyílászárókat hőszigeteltekre cserélik, mivel a szellőzésről nem gondoskodnak megfelelően. A lakásban élők szinte minden tevékenysége párakibocsátással jár: fürdés, főzés, de az izzadás és a légzés is.
A párás nedves körülményeket egyes esetekben egyszerű megszüntetni. Fürdés után szellőztessük ki a fürdőszobát, a konyhában használjunk páraelszívót, szellőztessük rendszeresen a szobákat, a szekrények és a fal között hagyjunk annyi rést, hogy a légmozgás működjön. Amennyiben a fal vizesedését a hőhidak, vagy a talajból való vízfelszívódás okozza mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni, hiszen e problémák szigeteléssel való megoldása nem olcsó.
Ha beütött a baj
A penész lemosására legegyszerűbb a háztartási hypo, mellyel többször áttöröljük a penészes falrészt úgy, hogy az minél mélyebben beivódjon. Ha megnézzük a boltokban beszerezhető penészlemosó szereket, vannak a klórtartalmúak, amelyeknek a hatóanyaga megegyezik a hypóéval, csak jóval drágábbak. A penészlemosó oldatokat ecsettel, vagy hengerrel hordjuk fel, ne porlasztva szórófejjel. A vizes oldatú készítmények előnye, hogy mélyebben, a fal rétegeibe is bejutnak, így hosszabb ideig hatásosak. Kaphatók már gél állagú klórmentes szerek is, ezek kevésbé agresszívek, de az egészségünkre sem károsak, mint a klór.
A penész lemosása azonban csak időszakos megoldás, hiszen ha az okait nem szüntetjük meg, akkor a számára kedvező körülmények miatt hamarosan újra „kivirágzik” majd a fal. Így tehát nem is a penész eltávolítása a költséges, sokkal inkább a számára kedvező körülmények megszüntetése.
A penészesedés általános elterjedésére utal az a tény, hogy a nagy festékgyártók többféle, penészgátló adalékot tartalmazó falfestéket is kínálnak. Alkalmazásuk előtt mindenkor ajánlott a penészes falakról nedvesen eltávolítani a gombás fertőzést. Ajánlatos még a régi festékréteget is lekaparni a fertőzött részekről. E műveletet csak nedvesen szabad elvégezni, különben a levegőbe került gombaspórák az egészséges falakat is megfertőzhetik. Kiglettelt falat is ajánlott gombaölővel kezelve védetté tenni, majd száradás után következhet a falak újra festése.
Amennyiben azonban a gombásodást előidéző okokat nem szüntetjük meg, akkor a festés csak rövid ideig gátolja a gombás gócok kialakulását. Nedves és penészedési problémákkal küzdő helyiségekben akár a tapétaragasztóba, vagy a csempefúgázóba is lehet penészgátló adalékot keverni már építéskor, vagy felújításkor, mert jobb és olcsóbb a bajt megelőzni, mint később orvosolni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.