Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2009. november. 11. 13:32

Társasházi hitelek felújításhoz, korszerűsítéshez: csökkenő kamatok

A jegybanki irányadó kamatráta legutóbbi változásait lekövető döntés értelmében 2010 januárjától 5 százalék alá...

A jegybanki irányadó kamatráta legutóbbi változásait lekövető döntés értelmében 2010 januárjától 5 százalék alá csökken az ügyfelek által fizetendő éves kamat. A bank a jövőben egy átlátható szabályrendszer alapján, 60-90 napon belül érvényesíti az MNB-alapkamat változását ezen hitelek esetében.

A legnagyobb hazai hitelintézetnél azon társasházak, lakásszövetkezetek, amelyek nem rendelkeznek elegendő saját forrással energia-megtakarítást eredményező beruházásaikhoz, illetve külső vagy belső felújításaikhoz, már 500 ezer forinttól igényelhetik a legfeljebb 10 éves futamidejű Thermo vagy Stílus hitelt. Az iparosított technológiával épült lakóépületek korszerűsítéséhez az OTP Bank a Panel Plusz Hitelprogram keretében is nyújt kölcsönt. Mind a Thermo, mind a Panel Plusz hitel kapcsolódhat a panelprogram keretében megvalósuló társasházi felújításokhoz.

A Thermo és a Stílus társasházi hitelek kamatát az elmúlt időszak jegybanki kamatváltozásait követően két lépésben, összesen 1,5 százalékponttal csökkenti az OTP Bank. A Monetáris Tanács augusztusi és szeptemberi kamatdöntéseit 2009. november 9-én 1 százalékpontos csökkentéssel érvényesítette a hitelintézet, az októberi jegybanki alapkamat-változtatásnak megfelelő további 0,5 százalékpontos mérséklés pedig 2010. január 4-én lép hatályba. Mindezen lépések eredményeként a jövő év elejétől, az állami kamattámogatással igénybe vehető Thermo és Stílus hitel ügyfelek által fizetendő éves kamata 4,95 százalékra csökken a futamidő első 5 évében. A bank döntött arról is, hogy a jövőben a jegybanki alapkamat változását szimmetrikus módon - azaz mind csökkentésnél, mind emelésnél  ugyanazt a szabályt alkalmazva - 60-90 napon belül érvényesíti ezeknél a konstrukcióknál.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.