HVG Könyvek HVG Extra Business 2019. november. 14. 14:15

Hogyan legyünk rugalmasak és ellenállók?

A reziliencia – rugalmas ellenállási képesség – segítségével az egyén a nehézségek ellenére is fenntartja, illetve visszanyeri a lelki egészségét. Íme néhány tipp a fejlesztéséhez!

1. Beállítódás

Fogadjuk el, hogy a dolgok változnak! A nehézségek sem tartanak örökké – kérdés, hogyan tekintünk ezekre. Áldozatnak gondoljuk magunkat, vagy nem? Egyáltalán: elismerjük, hogy nehéz helyzetben vagyunk, vagy tagadjuk az egészet? Használjuk a pozitív belső monológokat, alakítsuk ki a megfelelő beállítódást az előttünk álló kihívásokhoz! Használjuk az átkeretezés módszerét, vagyis amikor az élet kihívások elé állít, nézzük meg, mit tanulhatunk ezekből.

2. Tudatosság

Tudjuk, mikor mit és miért érzünk? Figyeljük és elemezzük magunkat! Használjuk érzéseinket úgy, mint egy lakmuszpapírt!

3. Felkészültség

Tegyünk meg mindent azért, hogy felkészüljünk az előttünk álló kihívásokra! A fizikai felkészülésen túl készüljünk fel mentálisan is: olvassunk, informálódjunk, képezzük magunkat, és hagyjuk, hogy különféle behatások érjenek. Vagyis lépjünk ki szükség szerint a komfortzónánkból, és ne hagyjuk, hogy kizárólag megszokásaink irányítsanak!

4. Irányítás

Vegyük tudomásul, hogy rengeteg dolog van körülöttünk, amire nincs befolyásunk, de végül mégiscsak mi hozzuk meg a döntéseket, és így a kontroll a miénk! Ez felelősség – de lehetőség is! Mi irányítjuk, hogyan reagálunk bizonyos dolgokra. Azon viszont ne bosszankodjunk, amire nem hathatunk!

5. Kapcsolatok

Tartsunk fenn erős kapcsolati hálót, beszélgessünk sokat családtagjainkkal, barátainkkal és általában bárkivel! Beszéljük ki a problémáinkat, hallgassuk meg, mások miként gondolkodnak! Nem baj, ha kritikát kapunk! Az adott pillanatban rosszul eshet, de ebből is építkezhetünk.

6. Humor

Próbáljunk olykor mulatni önmagunkon! Keressük az alkalmakat, amikor sokat nevethetünk! Mosolyogjunk másokra: ez a gesztus nem kerül semmibe, mégis sokszor nagyon óvatosan adagoljuk.

7. Türelem

Nem minden eredmény jön egyből, sokszor rengeteg hegyet kell megmásznunk, hogy elérjük célunkat. Legyünk türelmesek!

8. Stresszkezelés

Találjuk meg a módszereket, amelyek a leghatékonyabban működnek a számunkra! A módszer, amely most megfelel, idővel biztosan változni fog, hiszen mi is változunk. Lényeg, hogy tudjuk, mit tehetünk stresszes helyzetben: legyenek rá módszereink, konkrét tervünk!

9. Hibázás

Hibázni lehet, de ugyanabból az okból lehetőleg ne hibázzunk újra és újra. Ne próbáljuk problémáinkat ugyanazzal a gondolkodással megoldani, amellyel létrehoztuk őket!

10. Segítség

Legyünk tisztában azzal, hol kaphatunk segítséget! Sikertelen az első segítségkérésünk? Ne adjuk fel, keressünk tovább!

A fenti cikk Kenyeres András Győztes gondolkodás című könyvének szerkesztett részlete. Mitől lesz egy sportoló eredményes? Hogyan érhetjük el a maximumot anélkül, hogy kiégnénk? Mit tanulhatunk a sikeres sportolóktól a civil életben? Könyvében Kenyeres András coach, a magyar férfi vízilabda-válogatott mentáltrénere nyújt segítséget annak, aki ki akarja hozni magából a maximumot mind fizikailag, mind szellemileg. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.