2008. szeptember. 17. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 17. 18:01 Világ

Beragadás

Hosszas reptéri várakozás és esetenként többnapos, akár egyhetes kényszerű késés után térhet haza közel 90 ezer...

Hosszas reptéri várakozás és esetenként többnapos, akár egyhetes kényszerű késés után térhet haza közel 90 ezer turista, aki a harmadik legnagyobb brit utazási iroda, az XL Leisure Tours csődje miatt rekedt külföldön. További 200 ezer nyaralni vágyó, az XL-nél különféle utakra befizetett turista viszont kénytelen otthon maradni. A minden idők legnagyobb brit légi mentőakcióját a polgári repülésügyi hatóság (CAA) szervezi, és egyebek között a British Airways, az Easyjet és a Virgin Atlantic légitársaságoktól bérelt gépeken szállítja haza az utasokat a következő napokban. Az XL a magas üzemanyagárakat okolta a csődért, mondván, emiatt halmozott fel 146 millió fontos adósságot, ám kiderült, a cég korábbi könyvvizsgálója már évekkel ezelőtt pénzügyi szabálytalanságokra figyelmeztetett. Az XL bukásával párhuzamosan egy kisebb szigetországi iroda, a K&S Travel is fizetésképtelenné vált, és 150 ügyfele ragadt Törökországban.

A két utazási iroda csődje is rávilágít a brit gazdaság kedvezőtlen helyzetére. A gyáriparosok szövetségének (CBI) hétfői jelentése szerint a gazdaság immár technikai recesszió felé közelít, a hazai össztermék (GDP) az első negyedévi 0,2 százalékos növekedés után a második három hónapban stagnált, a július-szeptemberi időszakban pedig már 0,2 százalékos csökkenést várnak. Ezek után a CBI 1,7-ről 1,1 százalékra módosította idei éves növekedési előrejelzését.

A gazdasági lejtmenetet igencsak megérző lakosság kevesebbet költ, a kereskedők arra panaszkodnak, hogy visszaestek az autó- és háztartásigép-eladások, kevesebb fogy divat- és sportcikkből, de még élelmiszerből is. Miközben az élelmiszer-drágulás az év első nyolc hónapjában 8,3 százalék volt, a Verdict Research piackutató cég felmérése szerint bizonyos termékek, például a sonka vagy a csirke, 40 százalékkal drágultak. A pénzromlás üteme júliusban a brit jegybank által 2008-ra kitűzött 2,2 százalékos inflációs cél duplája volt.

Még drámaibb a helyzet az ingatlanpiacon. Az éveken át tartó boom már jó ideje véget ért, az árak az utóbbi nyolc hónapban szinte megállás nélkül estek, augusztusban 12,7 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbinál. Az ingatlanpiac újraélesztésére a kormány nemrég illetékfizetési kedvezményeket vezetett be, szakértők szerint azonban ez már aligha segít.