Nem találnak szavakat
Az egyik legnépszerűbb táblás játék, a szókirakós scrabble nem először néz szembe internetes konkurenciával, de ezúttal komoly pénzek forognak kockán.
A számítógépes sakk- vagy pókerprogramok készítőinek könnyebb dolguk van: nem kell jogtulajdonossal alkudozniuk. Szembekerült viszont a játék tulajdonosaival az a két indiai programozó, aki a scrabble internetes változatát készítette el. Az idehaza is népszerű időtöltés - Jolsvai András újságíró magyarítása szerint: szkrábli - szerzői joga két nagy cég tulajdona. Észak-Amerikában a Hasbro, a világ többi részén a szintén amerikai Mattel tartja kezében a forgalmazását. Egyedül a Hasbro évi 1-2 millió készletet ad el - ezt zavarta most meg az internetes változat.
A scrabble épp az idén lesz hatvanéves. Egy állástalan építész, Alfred Mosher Butts találta ki a játékot 1931-ben, de gyártása ezen a néven csak 1948-ban kezdődött. A jubileumi év elején azonban az évfordulós akciókról olyan dilemma vonta el a Hasbro és a Mattel figyelmét, amelyhez hasonlóval a hanglemezgyárak küszködnek évek óta: termékük kalózváltozatát tömegek töltik le és használják ingyen. Januárban meg is fenyegették Rajat és Jayant Agarwalla cégét, hogy bezáratják a scrabulous névre hallgató, ám a szkráblival lényegében azonos játék oldalát. A fenyegetést egyelőre nem váltották valóra, hiszen a keménykedéssel a két nagy cég kellemetlen presztízsveszteséget szenvedne.
Betiltás helyett alkuval próbálkoznak, közben pedig a scrabulous megmentésére internetes mozgalom is indult - a Hasbro és a Mattel termékeinek bojkottjával fenyegetőzve - a Facebook nemzetközi közösségi oldalon (HVG, 2007. október 13.). Azért ott, mert a scrabulous diadalútja a Facebookhoz kötődik, ahhoz a vállalkozáshoz, amely a Forbes amerikai magazin idei milliárdoslistáján a világ 785. leggazdagabb emberévé tette alapítóját és mindmáig résztulajdonosát, a 23 éves Mark Zuckerberget.
A Facebookon - amely a magyar iWiW egyik külföldi hasonmása - tavaly óta bárki elhelyezhet kis programokat. Ezek a játék- és mindenféle más szoftverek jócskán föllendítették a Facebook forgalmát. Így lett az angol mellett egyelőre csak franciául és olaszul elérhető scrabulousnak is pár hónap alatt 3 millió regisztrált felhasználója és állítólag napi 700 ezer játékosa. Sokkal több, mint azokban az években, amíg a saját honlapján árválkodott.
A Facebook profitja elsősorban hirdetési bevételekből adódik, ezekből jut az indiai fivéreknek is havi 25 ezer dollárnyi. Nyilván ez bőszítette föl a két játékcéget, hiszen kevésbé látogatott helyeken, komolyabb üzleti haszon nélkül korábban is felbukkantak internetes scrabble-klónok. Akár idehaza is: a jatek.hu honlapon például elérhető a Szórabló.
Bár az Agarwalla fivérek azt állítják, nem a haszon reményében, hanem a játék kedvéért kreálták a scrabuloust, most már emelik a tétet. A Silicon Alley Insider nevű blog szerint a hirdetési bevételek alapján a scrabulous piaci értéke még igen nagyvonalú ajánlattal is legföljebb 10 millió dollár lehetne, de a fivérek ennek többszörösét kérik azért, hogy lemondjanak szellemi termékükről. A pókerezés még folyik, közben pedig a Hasbro által megbízott két amerikai számítógépesjáték-cég, a Real Networks és az Electronic Arts már dolgozik a scrabble hivatalos online változatán. Úgy hírlik, hogy még a jubileumi évben szeretnének piacra lépni vele. Sőt, hogy a játszma még bonyolultabb legyen, márciusi internetes pletykák szerint a RealNetworks akár fel is vásárolná a scrabuloust. Ha így lenne, az indiai játékot nyilván nem fenyegetné a kiűzetés a Facebookról.
Vérbeli szkráblizónak azonban a piaci harcnál fontosabb, hogy jót tesz-e a játéknak a számítógépesedés. A scrabuloust kipróbálva lelombozónak találtuk, hogy a Facebookon a szókirakós játék mellett nyomban megjelenik legalább két szókereső segédprogram, a Cheat-O-Matic (Csalóautomata) és a Descrablyfier. Ezek a scrabble két hivatalos angol szótára alapján (az igazi versenyeken mást használnak Észak-Amerikában, Izraelben és Thaiföldön, és egy másikat a világ többi részén) a rakosgatásra váró hét betűből, hozzá netán a táblán kiszemelt csatlakozó betűkből egy szempillantás alatt kirakják az összes lehetséges szót, illetve összeállítják a jó hosszú szavakat. Beleértve olyanokat is, amelyek talán még angol anyanyelvű játékosnak sem jutnának eszébe, de a játékszabályoknak megfelelnek.
A játék hevében nagy önuralomra van szükség, hogy ne kattintsunk a kis csalóprogramra, és nem tudhatjuk, hogy ha távoli partnerekkel játszunk, melyikük kér gépi segítséget. Igaz, nyelvgyakorláshoz akár jól is jöhet, hogy a scrabulous egyszemélyes változatába olyan súgót építettek, amely egy klikkelésre kirakja a táblára a gép szerint legnagyobb pontértékű angol szót.
A gépszótár valójában csak az amatőröknek segítség, mert szélesíti a szókincsüket - hűtötte le a kedélyeket a HVG kérdésére Keszthelyi Melinda, a két éve alakult Scrabble és Szellemi Játék Egyesület elnöke. Sok idő nincs is a súgógéppel vacakolni, mert az internetes meccseket időre játsszák, hasonlóan ahhoz, ahogy a hagyományos, táblás bajnokságok hivatalos versenyszabályai is csak két percet adnak egy fordulóra. A kezdőkkel ellentétben a haladó játékosok egyébként sem pusztán arra koncentrálnak, hogy milyen szavak rakhatóak ki az előttük lévő betűkből, hanem gyorsan a szavak pontértékét is kiszámolják, közben pedig a táblát is figyelik, melyik mezőnél kínálkozik stratégiai lehetőség kiadós pontszerzésre vagy az ellenfél kibontakozásának megakadályozására.
Más kérdés, hogy a magyar szkráblizóknak nincs is olyan hivatalos szótáruk, mint az angol nyelvterületnek. Az értelmező kéziszótárat fogadják el mérvadónak, e kötetnek viszont Keszthelyi tudomása szerint nincs szkráblisúgásra alkalmas internetes változata. A Szórablóban működő gépi szóellenőrző a játékfejlesztők saját munkája, és egyelőre nem is teljes.
A Szórabló nemcsak nyelvét, hanem a pontozását tekintve is sajátosan magyar, igazodva ahhoz, amit a bolti készletek vásárlói talán nem is tudnak: a magyarországi profik versenyszabályai szerint a szavak hosszúságát is külön pontozzák, mégpedig a betűk számának négyzetével. Ez arra ösztönöz, hogy "nyíljon a tábla", több helyen lehessen új szavakkal csatlakozni a meglévőkhöz. A profik azonban nincsenek túl sokan: Keszthelyi egy budapesti és egy siófoki scrabble-klubról tud.
BEDŐ IVÁN