2005. november. 09. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. november. 09. 17:02 Trend

Melegen ajánlják

Nagyobb összegű hitelek felvételekor (főképpen a lakás- és a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél) a pénzintézetek...

Nagyobb összegű hitelek felvételekor (főképpen a lakás- és a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél) a pénzintézetek gyakran feltételül szabják egy hitelfedezeti életbiztosítás megkötését. Vagy legalábbis érzékeltetik: ha hagyja magát rábeszélni az ügyfél, nagyobb eséllyel kapja meg az áhított kölcsönt. (Ha valakinek már van valamilyen életbiztosítása, azt természetesen elfogadják.)

"Szerencsére" több pénzintézetnek is van saját - illetve vele azonos tulajdonosi körhöz tartozó - biztosítója, így az ügyfelek házon belül meg is köthetik a kockázati életbiztosítást. Ennek lényege: ha a biztosított a szerződés érvénytartamán belül meghal, a biztosító meghatározott összeget fizet a megjelölt kedvezményezettnek. Ha a biztosított túléli a szerződést, a biztosítás kifizetés nélkül szűnik meg.

Az ilyen, viszonylag egyszerű biztosítások díját könnyen össze lehetne hasonlítani, csakhogy - talán éppen ezért? - erre az ügyfelek nem kapnak lehetőséget. Szinte kizárólag a bank vagy a biztosító fiókjában, személyesen adnak felvilágosítást ezekről a termékekről, így elég nehéz kideríteni, hol lehetne a legolcsóbban hozzájutni ugyanahhoz a szolgáltatáshoz. Pedig a díj csupán a szerződő fél nemétől és korától, valamint attól függ, hogy milyen összegre és milyen időtávra köti a biztosítást. Esetleg rákérdezhetnek az általános egészségi állapotára is, de orvosi vizsgálatot csak nagy értékű, 10 millió forint feletti biztosításnál szoktak megkövetelni.

Az egyes biztosítók által megállapított díjban azonban, amit az ügyfél 15-20 éven át fizethet, azonos feltételek esetén is többszörös különbségek lehetnek. Éppen ezért érdemes több biztosító ajánlatát is összehasonlítani, mielőtt valaki megvenné a helyben ajánlott terméket. Ráadásul az is előfordul, hogy olyan vegyes életbiztosítást próbálnak rásózni a járatlan ügyfélre, ami nem csupán kockázati, hanem befektetési elemeket is tartalmaz, nem törődve azzal, hogyan győzi fizetni a díjat a nagy összegű hitel törlesztése mellett. Mindenesetre ha valaki drágállja az ajánlott biztosítást, nem kötelező az adott társasággal szerződnie.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.