2005. június. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. június. 01. 17:56 Háló

Forrástérkép

Gyorsan szaporodnak a kis- és középvállalkozások (kkv) számára pénzügyi információkat kínáló honlapok: őket célozzák meg a független tanácsadók mellett a bankok, a legnagyobb multicégek, és az utóbbi hónapokban belehúztak a kormányzati portálok is. A honlapok egy része azonban csak kirakat: a pénzért legtöbbször még mindig személyesen kell kilincselni. A Háló a legújabb, illetve leghasznosabb "egyablakos" kisvállalkozói weboldalak közül válogatott.

Az évek óta működő hivatalos minisztériumi és egyéb állami szakportálok mellett a kormányzat, illetve az Európai Uniós intézmények az utóbbi időben a vállalkozókat megcélzó, "egyablakos" információforrásnak szánt tanácsadói oldalakat is indítottak. A különféle támogatott hitel- és tőkeprogramokat, az uniós és magyar pályázatokat, illetve más finanszírozási forrásokat gyűjti össze a www.lendulet.hu, amelyet áprilisban mutatott be a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM). Az egyszerűen kezelhető forráskereső mellett az idevágó jogszabályokat is megtaláljuk, ám a részletes finanszírozási tájékoztatók feltöltése - úgy tűnik - még nem fejeződött be. Megtalálhatók viszont az akkreditált pályázatírók telefonszámai megyei bontásban, emellett telefonos és online ügyfélszolgálatnak egyaránt feltehetik kérdéseiket a látogatók.

Ennél részletesebb a többek között a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht. és a GKM által tavaly létrehozott www.kkvportal.hu, amely a gazdasági hírek, statisztikai adatok, jogszabályok és a pénzügyi, illetve pályázati források ismertetése mellett az e-kereskedelem fejlesztését tűzte zászlajára. Online cég- és termékkatalógusba lehet bejelentkezni, árajánlatot lehet kérni a felhasználóktól, illetve a kimerítő és hosszadalmas regisztrációért cserébe a vállalkozó webes űrlapok kitöltésével saját honlapot hozhat létre - ingyen. Ugyanilyen módszerrel termékkatalógus, illetve a cég dokumentumait, napi feladatait bemutató és a munkatársak kommunikációjához használható közösségi weblap is építhető. A lap adó- és vám-, közbeszerzési és munkaügyekben is tanácsokat ad.

A kormányzati intézmények mellett a multinacionális vállalatok és a legnagyobb hazai piackutató és tanácsadó cégek is az interneten célozták meg a kis- és középvállalkozásokat. Ezek az oldalak a résztvevők marketingcéljait is szolgálják, mégis hasznosan egészítik ki az állami portálokat. Április végén indult itthon az www.euga.hu (EU Grants Advisor) elnevezésű, magyar nyelvű oldal, ahol a vállalkozások finanszírozási lehetőségeik kiválasztása és technológiai fejlesztéseik megtervezése mellett európai uniós pályázataik megírásához is gyakorlati segítséget kapnak. Az EU összes többi tagországában is működő lap magyar verzióját a Microsoft, az Intel, a HP, a T-Online és a HVB Bank hazai leányvállalatainak konzorciuma hozta létre. A pályázatírást és a szükséges dokumentáció összeállítását - az alapvető kritériumokat összefoglaló online űrlap kitöltése után - a PNO Consulting tanácsadó cég munkatársai végzik, ennek akár több százezer forintos alapdíját pedig az euga viseli. A weblapon várhatóan ősztől pályázati keresőmotor is helyet kap, és a vállalkozók online is nyomon követhetik, hogy hol tart a beadásra váró pályázatuk összeállítása.

Szintén piaci szereplőkből alakult az a csoport, amely tavaly áprilisban hozta létre a www.directeurope.hu portált. Az Oracle által - az OTP Bank és a Cisco Magyarország támogatásával - működtetett lapon a regisztráció után keresőn válogathatunk az uniós pályázati kiírások között, internetes szakértői anyagok vagy személyes tanácsadás alapján felépíthető a szükséges dokumentáció, és nyomon követhető annak kidolgozása is. A pályázatírást, illetve tanácsadást a Leadex Consulting végzi, pénzügyi kérdésekben az OTP, technológiai fejlesztésekben pedig az Oracle és a Cisco ad segítséget. Az utóbbi egy év során hozzávetőleg háromezren regisztráltak a weblapon, és a sikeres itthoni indulás után az utóbbi hónapokban az Oracle Szlovákiában, Lengyelországban és Csehországban is elindította a kis- és középvállalkozói tanácsadó portált.

A kkv-k számára elérhető pénzügyi szolgáltatásokat mutatja be és teszi kereshetővé a www.tokehiany.hu, amelyet a GKI Gazdaságkutató Rt. leányvállalata hozott létre. A regisztrációt követően a vállalkozó az igényeinek leginkább megfelelő kockázati tőkebefektetőkkel veheti fel a kapcsolatot, de a honlap a pályázati kiírásokat is felsorolja. Kiválóan kereshetők a banki általános hitelek, hasznos a hitelkalkulátor is. A kis- és középvállalkozások az üzleti tervezésben, pénzügyi átvilágításban, könyvvitelben vagy a jogi képviseletben jártas tanácsadó cégek listájából is válogathatnak.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.