Utolsó lelépés
Csíkszeredán és az óbudai Sziget Fesztiválon ünnepli 40. születésnapját, és egyúttal végleg elbúcsúzik közönségétől az Illés-zenekar.
Miközben a nyugati megasztárok rendszeresen ostromolják pontos statisztikákkal a közönségüket, azt még csak megbecsülni sem lehet, hogy az együttes pályafutása során mekkora példányszámban fogytak el az Illés-lemezek. Más kérdés, hogy ha az egykori Magyar Hanglemezgyártó Vállalat adatai valamilyen csoda folytán fennmaradtak volna, azokból sem lehetne hiteles képet kapni a zenekar népszerűségéről, hiszen a példányszám nemcsak a keresleten, hanem kultúrpolitikai megfontolásokon is múlt.
Protonok tánca címmel 1965-ben látott napvilágot az első Illés-kislemez, amelyen az Illés Lajos-szerzemény mellett Szörényi Levente kompozíciója, a Séta az arany húrokon is szerepel. Két évvel később már nagylemeze is volt a Bródy János, Illés Lajos, Szörényi Szabolcs, Szörényi Levente és az idén tavasszal elhunyt Pásztory Zoltán felállásban játszó bandának. "Példányszám-statisztikáink csak az 1993 után cd-n megjelent Illés-lemezekről vannak" - mondta a HVG-nek Reisz Istvánné, az MHV-jogutód Hungaroton Kft. termelési igazgatója. A 12 évvel ezelőtti Illés-újrakiadásokból pedig alig 6-7 ezer fogyott el. Nagyobb siker volt Az Illés összes kislemeze frappáns gyűjtőcímmel megjelent válogatás a maga 22 ezres példányszámával. Szörényi Levente viszont több interjújában 3 milliós összpéldányszámra hivatkozott.
Fennállásának nyolc éve alatt a zenekar csak öt nagylemezt készíthetett, ami önmagában is mutatja, hogy az idő tájt nem a közönségigény diktált. Az Ezek a fiatalok című, Banovich Tamás rendezte, az Illés-Metró-Omega "szentháromságának" emléket állító film dalai 1967-ben, a Nehéz út és az Illések és pofonok 1969-ben, a rajongók körében fehér albumként ismert Human Rights 1971-ben, az Add a kezed 1972-ben jelent meg. Ezt 1973-ban, a későbbi Fonográf zenekart megelőlegezve, a Tolcsvay és a Trióval közösen felvett Ne sírjatok lányok! című lp követte. "Ezek az akkor bejáratott metódus szerint százezres példányban jöhettek ki" - véli az ősidők óta Illés-rajongó Hegedűs László egykori maszek lemezboltos, aki 1984-ben már diszkotékát üzemeltetett a budapesti Pannónia utcában. Az ország egyetlen ma is működő Illés-klubját gründoló Hegedűs szerint, bár az Illés népszerűségét bajos számszerűsíteni, tény, hogy a friss hanghordozókat akkor valóban pillanatok alatt elkapkodták.
Mozgóképfronton is inkább csak érzékelhető, mint kimutatható volt a népszerűség. A filmes csúcspontot kétségkívül az 1981-es közös Illés-Fonográf fellépés jelentette, amelyen Koltay Gábor leforgatta A koncert című filmet, olyan, korábban a rádióadásokból kitiltott dalokkal, mint a Március 1848 vagy a Petőfi-versre írt Nemzeti dal. Ez a mozi VHS-kazettán egészen tavalyig szerepelt a Mokép Rt. listáján - legutóbb 250 forintos áron. "Ma már nem hozzáférhető, lejártak a jogok, most kutatjuk a jogtulajdonost, valószínűleg a Kántor László vezette Budapest Filmstúdió lesz az" - tájékoztatták a HVG-t az egykori állami stúdiókban gyártott magyar filmek jogai felett diszponáló, filmforgalmazó Mokép Rt.-nél.
"A fellelhető összes szerzeményt tartalmazó 5 cd-vel idén tavasszal rukkoltunk ki, forgalmáról nincs pontos információnk" - mondta Reisz Istvánné a Szörényi Levente 60., valamint a zenekar 40. születésnapjára időzített Illés-gyűjteményről. Valószínűtlen, hogy a mostani kollekció felülmúlná az 1990-es népstadionbeli koncert felvételeit. Állítólag százezernél is több fogyott ugyanis a Koltay produceri gondnoksága mellett a Tympanon Kiadó által piacra dobott dupla albumból.
A 40 éves Illés-zenekar most két koncerttel búcsúzik közönségétől. A rendszerváltás után újraéledt banda lapunk megjelenésével egy időben, augusztus 5-én várhatóan közel 100 ezer néző előtt játszik az erdélyi Csíkszereda főterén. Az összesen 80 millió forintba kerülő turnén 5 kamionnal és egy személyszállító busszal 130 fős stáb vesz részt - tudtuk meg Rosta Máriától, az együttes menedzselését végző Zikkurat Színpadi Ügynökség Kft. vezetőjétől. Egy augusztus végén-szeptember elején bemutatandó, háromrészes útifilm fejében az Országos Rádió és Televízió Testület 36,9 millió forinttal, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 5 millióval, az online közvetítést megvásárló informatikai tárca pedig 3,4 millió forinttal járult hozzá a túrához. Augusztus 9-én pedig az óbudai Hajógyári-szigeten lép fel az Illés - vélhetően utoljára. A koncerten a főpróba tanúsága szerint a korai slágerek, a népzenei ihletésűek, valamint a pálya végső szakaszának rockosabb nótái önálló blokkokban hangzanak el, míg fel nem csendül az utolsó dal, az Emlék M.-nek, a zenekar által szlogenként is vállalt mondattal: az utca másik oldalán...
VAJNA TAMÁS