Strasbourgi szemüveg
Szájer Józsefet, a Fidesz-MPSZ és Kósáné Kovács Magdát, az MSZP európai parlamenti (EP)képviselőjét néhány fontos...
Szájer Józsefet, a Fidesz-MPSZ és Kósáné Kovács Magdát, az MSZP európai parlamenti (EP)képviselőjét néhány fontos európai ügyről kérdeztük.
HVG: Mi foglalkoztatja most leginkább az EP-be bekerült fideszeseket?
Sz. J.: Elsősorban az új, 7 éves költségvetés, melyet talán jobb is volna csak 5 esztendőre előre tervezni. A nagy, nettó befizető országok csupán GDP-jük 1 százalékát szeretnék betenni a közös kalapba, a bizottság hivatalos javaslata 1,25 százalékról szól, mellyel a Néppárt egyet is ért. A szegényebb országok még többet látnának jónak, hiszen több közös pénzből több jutna az ő fejlesztésükre. Fontos meccs lesz a schengeni egyezményhez való, az előzetes tervek szerint két év múlva esedékes csatlakozásunk: az osztrákok és a németek nagyon bizalmatlanok azt illetően, hogy mi képesek leszünk hatékonyan őrizni az unió keleti határait, ezért megpróbálják halogatni a dolgot. Mi természetesen szeretnénk minél hamarabb bejutni a belső határellenőrzésektől mentes schengeni zónába, ráadásul szeretnénk, ha kedvezményes vízumokat adhatnánk ki például Ukrajna és Szerbia állampolgárainak, illetve ha könnyebbé tehetnénk a határtól számított 50 kilométeres sávban lakók beutazását - a magyarországi határ menti 50 kilométeres sávba.
HVG: Ez egyben azt jelenti, hogy Horvátországot és Romániát hamarosan a tagok közt szeretnék tudni?
Sz. J.: Így van - megjegyzem, a bővítésről szóló döntést nemcsak a nemzeti parlamenteknek, hanem az EP-nek is ratifikálnia kell. Szeretnénk, ha a tervezett román-bolgár bővítésre mihamarabb sor kerülhetne, és ha ehhez a hullámhoz Horvátország is fölzárkózna. Törökországgal szemben óvatosabbak vagyunk, az uniónak nem tenne jót egy ilyen, hatalmas támogatási igényekkel jelentkező ország gyors fölvétele.
HVG: A támogatások csaknem fele a mezőgazdaságra jut, az új költségvetésben viszont az agrárkiadásokat 26 százaléknyira tervezik csökkenteni...
Sz. J.: Célunk, hogy a magyar gazdák a csatlakozási szerződésben lefektetett 10 évnél jóval hamarabb megkapják a mezőgazdasági szubvenciók 100 százalékát. Nekünk a jelenlegi rendszer minél hosszabb ideig való fönntartása az érdekünk.
HVG: Mi az álláspontja a keresztény értékek szerepeltetéséről az EU-alkotmányban, és milyen esélyt ad a megegyezésnek e kérdésben?
K. K. M.: Európa szellemi hagyományainak felsorolásából az összes többi mellett nem hiányozhatott volna a keresztény hagyomány sem, ám ezt a megfogalmazást a szövegezők végül elhagyták. Ha viszont a keresztény hitről úgy beszélünk, mint ami Európa értékközösségének az alapját adja, akkor azt semmiképpen nem tudom elfogadni. Mert Európa multikulturális, soknyelvű és sokvallású. Tehát azt mondani - és most egy magyar politikustól idézek -, hogy az új közös Európát összetartó érték a keresztény hit, az kizárása az értékközösségből azoknak, akik vagy nem keresztények, vagy nem hívők. De ezt nemcsak a magyar szocialista képviselők, hanem, pártállásra való tekintet nélkül, több ország képviselői is ellenzik. Ez rendkívül fontos törésvonal, amely e pillanatban a leginkább veszélyezteti az alkotmányos szerződés elfogadását, jobban, mint a szavazási struktúra.
HVG: Az EU új hétéves költségvetése kapcsán kemény viták folynak arról, hova lenne érdemes átcsoportosítani az agrárszektorból a forrásokat.
K. K. M.: Nem tudom, mekkora átrendeződés várható az agrártámogatások és a regionális alapok között. Én a humán erőforrás fejlesztésével foglalkozó területen fogok dolgozni, és remélem, hogy az eddig is preferált terület fejlesztése a 2007-es költségvetésből is megfelelő támogatást kap.
HVG: Elképzelhetőnek tartja Románia csatlakozásának egyre gyakrabban felvetett késleltetését?
K. K. M.: Természetesen azt szeretném, ha Románia csatlakozásának 2007-es dátuma tartható lenne. Ezt remélem geopolitikai érdekek miatt, a román demokrácia erősítése okán, és nagyon bízom benne az ott élő magyarok érdekében is. De hogy 3 év múlva valóban döntésre érett lesz-e a helyzet, azt én a képviselőtársaimmal együtt majd csak akkor tudom mérlegelni. Egy esetleges idő előtti csatlakozás nem szolgálná mindazon célok elérését, amelyeket felsoroltam, és katasztrofális lenne az ott élő magyarokra nézve.