A NAV szerint 10 milliárdos kárt okoztak, de sajtóértesülések szerint akár ennek duplája is lehet az a magyar államot ért veszteség, amit egy több száz cégből álló csővezetékes gázkereskedelmi hálózat cégeivel nyúlhatott le két magyar, gázpiacon jártas vállalkozó.
Több mint 20 milliárd forint földgázáfát csalhatott el az a szerteágazó, lengyel és román állampolgárságú strómanok tulajdonában is álló cégekből szőtt hálózat, amelynek ügyében zajló vizsgálatról még január végén adott hírt az adóhatóság, majd tartóztatott le az ügyészség két embert. A letartóztatásukról szóló közleményben 10 milliárdos kárról írnak, de a 444.hu információi szerint ennek kétszereséről is szó lehet .
A két letartóztatott közül az egyik egy magyar vállalkozó, egy papíron jelentős forgalmat bonyolító vidéki családi energetikai cég tulajdonosa, a másik, pedig egy szintén régóta gázpiaci szereplő, aki egy Ausztriában bejegyzett gázkereskedő cégben is érintett volt. Mindketten olyan cégekhez is köthetők, amelyek gázkereskedelmi engedélyét a közelmúltban visszavonták.
Az érintettekhez köthető, csővezetékes gázkereskedelemmel foglalkozó cégek többsége jellemzően székhelyszolgáltatós címekre voltak bejelentve, több közülük semmilyen beszámolót nem adott le, tulajdonosaik szinte a semmiből gázpiaci előélet nélkül léptek az üzleti világba, és rajta vannak a NAV-nak azon a gyanús cégeket felsoroló listáján, amelyek az adóhatóság szerint “több tízmilliárd forintot is meghaladó földgázkereskedelem után fizetendő áfát elcsalták és ugyanilyen értékű elektronikai termékekkel fiktíven kereskedtek”. A magyar és külföldi cégekkel úgy trükköztek az elkövetők, hogy a hazai telephellyel – akár csak papíron – rendelkező devizakülföldieknek nem kell áfát fizetniük, de ha az értékesítési láncukban van egy hazai, jellemzően “dobható” vállalkozás, amelynek eladják az árut, majd lenyúlják az áfát.
A lap szerint a céghálóban érintett az a lengyel férfi is, akinek gázkereskedő cége, a Hetzig Trade Kft. működésének második évében 5,8 milliárdnyi közteher- és pótléktartozást halmozott fel az állam felé, és így felkerült a NAV legnagyobb adósokat nyilvántartó listájára. A férfiről apja azt mondta a lapnak, hogy nem tudja elképzelni, hogy céget alapított volna, alig tudta befejezni az általános iskolát is. Egy másik érintett cég a Strada Energia Kft., amit egy román férfi, G.-A. A. alapított, és egy év alatt nulláról bő 33,4 milliárd forintra nőttek. Mindketten feltehetően strómanokként működtek.
Borítóképünk illusztráció.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
