Sheryl Sandberg távozását a vezérigazgatói posztról annak idején a részvényesek olyan nagy problémának tartották, hogy Mark Zuckerbergtől nyíltan tudakolták: biztonságban lesz-e a pénzünk ezután a cégnél.
Kétmilliárd dollárt hozott össze Sheryl Sandberg, a business wonderwoman, a Facebook anyavállalatának, a Metának a korábbi vezérigazgatója, aki most bejelentette: mandátuma lejártakor, májusban távozik a cég igazgatótanácsából is.
Hogy is kezdődött? Mark Zuckerberg csak 23 éves volt, amikor megalapította a Facebookot, és szüksége volt egy fiatal, de tapasztalt menedzserre a cég irányításához. Szerencsés kézzel az akkor 38 éves Sheryl Sandberget választotta, aki korábban az amerikai államkincstárban dolgozott, majd a Google eladásait intézte.
“Sheryl volt az egyetlen felnőtt a csapatban 2008-ban” – emlékezett vissza Zuckerberg, aki most sietett megköszönni mindazt, amit a Facebook felemelkedése érdekében a tehetséges menedzser tett.
“2007-ben egy karácsonyi partin ismerkedtünk meg a Szilícium-völgyben. Körülbelül egy órán keresztül beszélgettünk, és meg is állapodtunk” – nyilatkozta korábban a New Yorkernek a Facebook alapítója, aki akkor még a Harvard diákja volt. “Zuckerberg annyira összemelegedett Sheryl Sandberggel, hogy az emberek azt hitték: egymással járnak” – mondta erről később a férj, aki pontosan tudta: ”Mindkettőjük szenvedélye a biznisz. Ez kötötte össze őket.”
Zuckerberg olyan főnököt akart a Facebook élére, aki “mindennel foglalkozik, amit én nem szeretek csinálni. Ezekben a dolgokban Sheryl sokkal jobb volt nálam.” A recept működött: Zuckerberg nulláról indulva 133 milliárd dolláros vagyont szerzett, és jelenleg ő a világ ötödik-hatodik leggazdagabb embere.
Amikor a Facebookot a tőzsdére vitték 2012-ben, akkor hat vezetőt mutattak be a közvéleménynek. Köztük volt Sheryl Sandberg és Mark Zuckerberg. Most, hogy Sheryl Sandberg is kilép egyedül marad az alapító, aki híres arról, hogy igen nehéz együtt dolgozni vele.
Sandberg menedzselte a Facebook politikai szerepét
A Facebooknak óriási hatása volt és van a politikai életre nemcsak az Egyesült Államokban, de másutt is. Ezért Donald Trump is fogadta a Fehér Házban Mark Zuckerberget, bár a látogatást mindkét fél sokáig titkolni igyekezett. Megindult a bírálatkampány a Facebook ellen, amely olyan kínos esetekre is kiterjedt, mint a Cambridge Analytica ügye. Máig nem tisztázott a Facebook szerepe azokban a lázongásokban sem, amelynek során Trump hívei elfoglalták a Capitoliumot Washingtonban.
“Sheryl Sandberg 12 évig állt a kormánykeréknél, és nem tett semmit sem a negatív jelenségek ellen” – fogalmazta meg a vádat Shaunna Thomas, az UltraViolet feminista polgárjogi szervezet társalapítója, aki szerint “Sheryl Sandberg irányítása alatt a Meta-Facebook jobboldali játszótér lett, ahol a nők lebecsülése, a fajgyűlölet és a hamis hírek taroltak”.
Sheryl Sandberg magát feministának tartja, ezért visszautasította a bírálatot, de 2022-ben lemondott a vezérigazgatói posztról.
Sheryl Sandbergnek már 2018-ban tanúskodnia kellett a washingtoni kongresszusban, ahol a választópolgárok manipulálásával vádolták a Facebookot. 2021-ben ez megismétlődött, akkor a Capitolium elleni roham idején tanúsított Facebook álláspontot kérdőjelezték meg a honatyák Washingtonban. Zuckerberg mindkét esetben Sheryl Sandberget küldte “golyófogónak”.
Ha a politikában nem is mindenki ismerte el Sheryl Sandberg teljesítményét, a bizniszben egyértelmű az értékelés: ”az, amit Sheryl Sandberg tett egy nagy hatású társaság létrehozásával, úgy kerül be majd a történelemkönyvekbe mint óriási teljesítmény” – állapította meg az Insider Intelligence szakértője. Debra Williamson a Facebook alapítása óta kíséri figyelemmel a céget, amely dollármilliárdokat szerzett a hirdetésekből hála Sheryl Sandbergnek.
Női hatalom a bizniszben
Sheryl Sandberg nagy szerepet vállalt abban, hogy az amerikai biznisz meglehetősen macho világában megmutatta: csúcsmenedzserként is lehet igen hatékony a női nem. Sheryl Sandberg arra is talált időt a Facebook irányítása mellett, hogy könyvekben írja meg tapasztalatait az amerikai biznisz csúcsán. Különösen sikeres lett a Lean in: Women, Work and the Will to Lead című könyve, melyet 2013-ban adott ki. “Egy nap úgy mész be az igazgatótanácsba, ahol csupa férfi ül, hogy azt veszed észre: egy férfi meghallotta azt, amit mondtál, és egyetért vele, helyesli azt” – írta.
Második könyve is személyes jellegű, de ez már nemcsak a bizniszről szól, hanem a férje haláláról is: ”Teljes üresség vett körül. Ez betöltötte a szívemet, a tüdőmet, úgyhogy alig tudtam lélegezni, nemhogy gondolkodni” – írta az Option B című könyvében Sheryl Sandberg, aki immár 54 éves.
Mihez kezd ezután a sikeres biznisz karrier után? Alapítványt hozott létre, amely a nők helyzetét vizsgálja a munkahelyeken, és fel is lép az érdekükben, ha jogsértést talál.
Ez azonban várhatóan kevés lesz Sheryl Sandbergnek, aki elkötelezett demokrata, és politikai karrierben gondolkodik. Jelenleg kampányt folytat az abortusztilalom ellen, amely rendkívüli mértékben megosztja az Egyesült Államok közvéleményét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.