Átnézte a Magyar Nemzeti Bank, hol tartanak annak a 330 pontnak a megvalósításával, amelyet még évekkel ezelőtt javasoltak, hogy versenyképesebb legyen az ország.
Az MNB 2019-ben 330 pontban gyűjtötte össze, mit kellene tenni, hogy az ország versenyképesebb legyen, mostanra ezeknek a 46 százaléka valósult meg – összegzett a jegybank. A 330 pontból 25 teljesen, 115 részben megvalósult, 123-nál már megkezdődött a végrehajtás, 67-nél viszont még el sem kezdődött.
A javaslatsor a gazdaság és a hétköznapi élet rengeteg területét lefedi, például még arra is kitértek a benne, hogy legyen magas az alkoholtermékek adója, így hátha sikerül kordában tartani az alkoholfogyasztást (van is honnan javulni: az európai adatsorok alapján nálunk van a legtöbb alkoholista a kontinensen). Szóba került a 30 év alatti nők szja-mentessége, a szabadalmak fenntartási díjának csökkentése, vagy épp a vármegyebérlet is – tényleg sok témát zsúfoltak bele ebbe a rövid elemzésbe.
A fontos fejlemények között az MNB most mutatta be a számot, hogy a családok mostanra a megtakarításaikból több, mint 11 ezer milliárd forintot tettek át állampapírba. Ez egy év alatt ezermilliárd forintos pluszt jelent, és nagyjából a duplája annak, ahol 2018-2019-ben járt az ország.
Az elmúlt évek fontosabb változásai között azt is megemlítették, hogy most már az újonnan folyósított lakáshiteleknél közel 100 százalékra nőtt a fix kamatozásúak aránya.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.