Gazdaság hvg.hu 2023. július. 27. 09:20

Az alpolgármester cége tervezte az uniós százmilliókból támogatott projekteket

300 millió forintnyi EU-s támogatás érkezett Szálkára, ezeket pedig sikerült az Integritás Hatóság szerint úgy elkölteni, hogy egy „jól behatárolható kör” profitált belőle.

316 316 560 forintot nyert EU-s támogatásokból Szálka önkormányzata, hivatalosan infrastrukturális fejlesztésekre, valamint vízrendezésre. A támogatási összegből majdnem 300 milliót meg is kaptak, azonban az Integritás Hatóság szerint a pénzt nem arra költötték el, amire nyerték: szerintük az elkészült „beruházások nem a közösségi érdekeket, hanem a magánérdekeket szolgálják”.

A fejlesztési pénzt három projektre kapta meg az önkormányzat, ezek közül az elsőt a Szálkai Strand infrastrukturális fejlesztésére. Az önkormányzat erre 110 millió forintot kapott, azonban a Hatóság szerint ez a pénzt arra költötték, hogy növeljék a strand üzemeltetőjének bevételét.

A másik két projekt összefüggött: kaptak 89 milliót a település vízrendezésére, valamint belterületi vízrendezésre még 97 milliót. Azonban vízelvezetés helyett valójában elő-közművesítés történt, majd egy betonutat húztak – ami az út közelében lévő ingatlanok értékét a többszörösükre növelte. „Ebből az értéknövekedésből egy jól körülhatárolható érdekcsoport profitál” – írta az Integritás Hatóság, a csoport tagjait azonban nem nevezték meg.

Azt viszont a jelentésben külön kiemelték, hogy mindhárom projektben egy olyan cég vezette a tervezési munkákat (A.G. Projekt Bt.), aminek ügyvezetője Szálka alpolgármestere volt. A fennálló összeférhetetlenséget pedig valahogy elfelejtették jelezni.

A Hatóság pedig lépett: a település újabb, vízrendezésre kiírt közbeszerzését ötven napra felfüggesztették, valamint feljelentést tettek a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen.

A NAV-ot arra szólították fel, hogy

  • mindhárom projekt esetében folytassanak szabálytalansági eljárást az összeférhetetlenség kérdésében,
  • vizsgálják meg, hogy az újabb vízrendezés egyáltalán szükséges-e,
  • vizsgálják meg, hogy a strand fejlesztése és a vízrendezés esetében van-e lehetőség arra, hogy a település elálljon a Támogatási Szerződéstől (vagyis hogy ne kapjon több uniós pénzt ezekre a célokra).

A feljelentést az IH elküldte az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) is.

Az Integritás Hatóságról bővebben legutóbb itt írtunk:

Megvan az Integritás Hatóság első tényleges intézkedése

Egy 1,822 milliárdos projekt kapcsán állapították meg szabályszegés gyanúját.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.