A bankoknak kötelező módon, összehasonlítással kell tájékoztatniuk ügyfeleiket a megtakarítási lehetőségeikről, a kockázatmentes állampapírokra fókuszálva, bemutatva, hogy azok mekkora többlet kamatbevétel elérését tették volna lehetővé.
A családok megtakarításainak védelme és a pénzügyi tudatosság fokozása érdekében kötelező tájékoztatást küldenek a bankok az ügyfeleiknek, a kormány elkötelezett a családok védelme mellett, ezért ösztönözni és segíteni kívánja a háztartásokat abban, hogy megtakarításaik a jelenlegi szankciós infláció mellett is megőrizhessék értéküket – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).
Ez magyarra fordítva azt jelenti: a kormány arra kötelezi a bankokat, hogy levélben kapacitálják ügyfeleiket állampapírok vásárlására. Persze onnantól kezdve nem nehéz érvelni az állampapírok előnyei mellett, hogy a kormány az általa szociális hozzájárulásnak nevezett tétellel megadóztatott minden más jellegű befektetést.
Újabb adót vetett ki a kormány a megtakarításokra
Majdnem megduplázódik a közteher mértéke, száz egységnyi hozamból 85 helyett csak 72 marad a lakosságnál.
A tárca közleménye arra is kitér, hogy a lakossági folyószámlákon még le nem kötött 7 ezer milliárd forintot szeretnék megmenteni a jelenlegi inflációs közegben várható értékvesztéstől, aminek a módja az lenne, hogy a folyószámla-tulajdonosok szépen befizetik ezt a pénzt az államkasszába, ahol majd az állam megvédi azt nekik.
Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy az állam iránti bizalom valamelyest megcsappant a Holdról is látható választási győzelem óta, ugyanis a Publicus legfrissebb kutatásából az derült ki, hogy még a kormánypárti szavazók 80 százaléka sem akar állampapírt vásárolni. Van aki azért, mert egyszerűen nincs befektetni való pénze, mások pedig egyszerűen nem bíznak a magyar államban.
Nem ez az első eset, hogy a kormány propagandaterjesztésre használ olyan felületeket, ahol ennek semmi keresnivalója nem lenne. Az egész 2013-ban kezdődött, amikor miniszteri rendeletben kötelezték a közműszolgáltatókat a rezsicsökkentéssel megtakarított összeg feltüntetésére a lakossági számlákon. Később a koronavírus-járványról szóló tájékoztató állami weboldalról kezdett kezdett ömleni a fideszes propaganda a 2022-es választások közeledtével.
A tavalyi év elején a bankoknak is kellett már egy a mostanihoz hasonló egyenlevelet kiküldeniük, igaz, akkor még nem arra kellett buzdítaniuk az embereket, hogy adják a pénzüket az államnak, hanem arról kellett beszámolniuk, hogy a kormánynak köszönhetik a jelzáloghitelek kamatainak rögzítését.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.