A főpolgármester – akárhogy szeretné ennek még a látszatát is elkerülni – létrehozta az első budapesti nemzeti konzultációt.
Ismertette az általa meghirdetett Budapesti Lakógyűlés részleteit egy, a Facebookra feltöltött videóban Karácsony Gergely főpolgármester . Felemlegette, hogy két napja mutatta be a Fővárosi Önkormányzat túlélőprogramját – amelynek részeként a főváros 25 milliárd forint szolidaritási adó be nem fizetésével válaszolna a kormányzat elvonásaira. A főpolgármester szerint a tervre a kormány részéről hamar érkezett is válasz, amit így összegzett: „kis hazugság, sok minősítés, és nagyobb mennyiségű propaganda, lejáratás. Csak a szokásos”.
Szerinte az látszik, hogy a kormány folytatja Budapest-ellenes politikáját, erre pedig csak a Budapest-párti politika lehet a válasz, ami viszont nem pártszimpátia kérdése. Számára Budapest egy közösség, és „itt az ideje, hogy megmutassuk ennek a közösségnek az erejét” – jelentette ki.
Karácsony Gergely: „A főváros felfüggeszti a kormány finanszírozását"
A főpolgármester a fővárosi költségvetés nehéz helyzete miatt döntött így. Sajtótájékoztatót tartott szerdán délelőtt Karácsony Gergely főpolgármester, ahol bejelentette, „a főváros felfüggeszti a kormány finanszírozását". Minderre azért van szükség, mert ahogyan azt korábban jelezték, az önkormányzat a kormány segítsége nélkül nyárra csődbe mehet.
A Budapesti Lakógyűlést egy olyan eszköznek nevezte, amellyel lehetősége lesz minden budapestinek érdemben formálni a város jövőjét, kiállni a városért. Elmondása szerint ez a platform a közös döntésről fog szólni, minden budapesti, állandó lakcímmel rendelkező polgár fog rá meghívót kapni.
Karácsony látványosan igyekszik elkerülni annak a látszatát is, hogy lemásolta volna a kormány nemzeti konzultációját: azt mondta, „mi nem akarunk megállítani más európai nagyvárosokat, amik amúgy sem mozdulnak a helyükről, és az óvodások nemváltó műtéteiről sincs szó”. Itt most csak Budapest jövőjéről van szó.
Bevonják a fiatalokat is, minden 14 év feletti budapesti beszállhat.
Két témában kérik a budapestiek döntését: a város működésével és finanszírozásával kapcsolatban, valamint a Lánchídról. Májusban minden budapesti fog kapni egy levelet, benne egy egyéni azonosítóval, amellyel lehet majd szavazni is. A szavazás elsősorban online fog zajlani, „nemcsak azért, mert ez mégiscsak a XXI. század, hanem azért, mert így takarékos”.
Négy kérdésre kérik majd a budapestiek válaszát – ezeket közül az összeset azonban nem hozták egyelőre nyilvánosságra, a következő napokban fogják őket bemutatni. Karácsony most csak a város működtetésével kapcsolatos kérdéseket ismertette:
- Mit gondolnak a budapestiek arról, hogy kell-e Budapestnek finanszíroznia a kormányt?
- Karácsony szerint egyszerre nem lehet fizetni a kormányzati elvonásokat és működtetni a közszolgáltatásokat, vagyis nem mehet egyszerre a villamos és a pénz a kormány felé. Ebben kérik a budapestiek segítségét, a főpolgármester pedig azt mondta: bármi is legyen a döntés, ő vállalja érte a felelősséget.
Szavazni májustól június elejéig lehet majd – jelentette be a főpolgármester. Karácsony hozzátette: rendszeresen használni tervezik a lakógyűlés eszközét a jövőben.
A főváros túlélőprogramját ebben a cikkünkben elemeztük részletesen:
Lehet, hogy Karácsony tényleg fogást talált a kormányon
Karácsony Gergelyék rést találhattak a pajzson: folyószámlahitelből működik a főváros, vagyis a kormánynak nincs honnan inkasszóznia azt a 25 milliárd forintot, aminek a befizetését a főpolgármester szerdán megtagadta. A kormány azonban ezer módon csuklóztathatja a fővárost, hiába perelné az be - akár Budaörssel közösen - a Pénzügyminisztériumot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.