MOHU lesz a neve annak a cégnek, amely 2023 júliusától összefogja és irányítja országszerte a Mol hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatait.
A Mol bejelentette, hogy a hulladékgazdálkodási koncesszióért felelős cégének a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. lesz a neve. A céget azután hozzák létre, hogy az olajvállalat elnyerte a 35 évre szóló, évi 4-5 millió tonna hulladék kezelésére vonatkozó hazai koncessziót.
A MOHU a tervek szerint a jövőben több száz alkalmazottja lesz. Élén Pethő Zsolt vezérigazgató áll, aki 1998 óta a cégcsoportnál dolgozik: korábban a Mol Petrolkémia jogelődje, a TVK Nyrt. vezérigazgatója volt, később pedig a Molon belül igazgatói pozíciót töltötte be.
A hulladékkoncessziós pályázat megnyerésével 2023. július 1-jétől kezdve, több mint három évtizeden át a Mol lesz a felelős az évi mintegy 5 millió tonna magyarországi települési szilárd hulladék begyűjtéséért és kezeléséért.
Mint korábban megírtuk, az eddig a budapestiek szemetét kezelő fővárosi cég, az FKF Zrt. munkáját a Budapesti Közművekkel és a Mollal közösen alapított vegyesvállalat veszi majd át, amely a főváros és Pest megye 50 településének hulladékgazdálkodásáért lesz felelős.
Közös céget alapít a Mol és a főváros, hogy begyűjtse a szemetet Budapesten és 50 Pest megyei településen
Az új társaság a tervek szerint jövő júliustól látja majd el Budapest és a központi régió hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatait. A Mol nyerte el ugyanis 35 évre a szemétbegyűjtés- és kezelés jogát az egész országban, így a budapestiek szemetét eddig kezelő fővárosi cég, az FKF Zrt. munkáját is átveszik a fővárossal alapított vegyesvállalattal.
A Mol egyébként vállalta, hogy következő 10 évben mintegy 185 milliárd forint értékben hajt végre beruházásokat, és öt év alatt felépít egy új, évente minimum 100 ezer tonna települési szilárd hulladék energetikai hasznosítására alkalmas létesítményt.
Vállalta továbbá azt is, hogy 2040-ig a hazai települési hulladék jelenlegi, 32 százalékos újrahasznosítási aránya eléri a 65 százalékot, a hulladéklerakókba kerülő hulladék arányát pedig 10 százalékra csökkenti a jelenlegi 50 százalékról.
Fejenként bő három mázsa hulladékot termel minden magyar
Ne akarjunk mindent azonnal, apró lépésekkel is elindulhatunk a hulladékmentes, környezettudatos életmód felé. Kezdjük például a pazarlás elvetésével - javasolja a hazai hulladékmentes életmód úttörőjeként emlegetett Kump Edina környezetkutató a fenntarthatósággal foglalkozó TEDx-videósorozatunk negyedik részében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.